Çocuklarda Diş Çürümesi

Çocukların süt dişlerindeki mineler kalıcı dişlerdeki minelerden daha zayıf olduğu için çocuklarda diş çürümesi daha yaygındır. Çürüğün önüne geçmek için çocuklarda diş bakımına önem vermek oldukça önemlidir.

Çocuklarda Diş Çürümesi

Çocuklarda diş çürümesinin sebepleri nelerdir?

Diş çürümesi kalıtımsal bir rahatsızlıktır. Ancak tüm diş çürümelerinin sebebi kalıtımsal yatkınlık değildir. Gebelik sırasında annenin florid alması doğum sonrası çocuklarda diş çürümesine sebep olabilir.

Diş çürümesinin başlıca sebebi yemek kalıntılarıdır. Kalıntıların sebep olduğu asit diş minesini aşındırır. Ağızda bulunan bakteriler yiyecek kalıntıları sebebiyle asit üreterek çürümeye sebep olur.

Diş çürümesine en çok sebep olan yiyecekler şekerli ve nişastalı yiyeceklerdir. Ağızdaki bakteriler bu besin gruplarıyla beslenir. Şekerli besinlerin diş sağlığı açısından zararları yapılan araştırmalar sonucunda uzun yıllardır bilinmektedir. Günümüzde yapılan yeni araştırmalarla karbonhidratların ağızda şekere dönüşerek asit oluşumuna sebep olduğu bilinmektedir. Yiyeceklerin türü de ağızda kalma süresini etkilediği için yapışkan yiyecekler bu açıdan asit oluşumunu artırır.

Öğünlerden sonra diş fırçalamak ağızda kalma süresini en aza indirdiği için ağızda kalma süresiyle ilgili yaşanacak çürümelerin önüne geçer. Gün boyu azar azar ve sürekli tüketilen bir kutu şekerli meyve suyu, bir kerede yenen ve sonrasında fırçalanarak temizlenen bir paket şekerden daha tehlikeli olabilir.

Asitli yiyecekler ve içecekler diş minesi için çok zararlıdır. Bu sebeple çocuğunuz domates, limon gibi yiyecekler tüketirse veya sağlık açısından tavsiye edilmediği hâlde asitli bir içecek içerse sonrasında ağzını çalkalaması gerektiğini öğretmelisiniz. Şekerli bir içecek içerken çocuğunuzun dişlerine en az temas eden seçenek olduğu için pipet kullanabilirsiniz.

Diş çürümesi bulaşıcı mıdır?

Diş çürümesi bulaşıcı bir rahatsızlık değildir. Diş yüzeyinde koyu renkli lekeler şeklinde görülen diş çürümesi beraberinde ağrıya sebep olur. Çocuğunuzun diş sağlığı, çürük oluşumu meydana gelmese dahi düzenli olarak kontrol edilebilmesi için diş hekiminizin takibinde olmalıdır. Eğer tüm özeninize rağmen bir çürüme meydana geldiyse tedavi için erken davranmak dişi kurtarmak açısından önem taşır. Diş çürümesi ortaya çıktığı zaman diş hekiminiz tarafından temizlenerek doldurulursa diş kaybının önüne geçilir. Tedavi diş kaybını ve çürüğün sebep olabileceği enfeksiyona karşı çocuğunuzu korur.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0