Çocuklarda Diş Çarpıklığı

Dişlerin düzgün olmama durumu çocuğunuzun tüm hayatını etkileyebilecek ciddi bir problemdir. Hekim tarafından değerlendirildikten sonra çarpıklığın derecesine göre tedavi edilebilir veya kendiliğinden geçmesi beklenebilir.

Çocuklarda Diş Çarpıklığı

Diş çarpıklığı ağız sağlığını nasıl etkiler?

Diş çarpıklığı çocuğunuzun hayatının pek çok alanını olumsuz etkiler. Her çocuk diş çarpıklığı problemiyle karşı karşıya kalabilir. Ancak kalıtımsal olarak yatkınlık bu problemin ortaya çıkışında etkin rol oynar. Aile geçmişine bakılarak çocuklarda çarpık diş durumunun ortaya çıkıp çıkmayacağı kestirilerek erken müdahale edilebilir.

Kalıcı dişlerin çıkmasından önceki diş bakımı çarpık diş sorununun yaşanmaması için oldukça önemlidir. Süt dişleri gerekli özenle korunursa olması gerekenden erken dökülme ortaya çıkmayacağı için yeni çıkan dişler çarpık olarak çıkmayacaktır. Ayrıca bebeklik dönemindeki emme alışkanlığının süresi de dişlerin oluşumundan sonraki dönemde devam ederse ilerleyen dönemlerde dişlerde çarpıklık meydana gelebilir. Parmak emme alışkanlığı da diş çarpıklığının bilinen sebepleri arasındadır.

Dişlerde çarpıklık çocuğunuzun yemek yemesi sırasında zorluklar yaşamasına sebep olabilir. Dişlerin çarpık bir biçimde olması çiğnemeyi güçleştirecektir. Ayrıca konuşma ve telaffuz problemleri de genellikle ağız yapısındaki bu anormallikten kaynaklanıyor olabilir.

Dişlerin çarpık olması ağız sağlığını tehdit eder. Çarpık biçimde olan diş dizilimi temizliği zor hâle getirir. Dişlerin tamamı gerektiği gibi ve yeteri kadar fırçalanmayabilir. Bu durum genellikle diş ipi kullanımını da imkânsız duruma getirir. Diş etleri de bu durumdan etkilenebilir ve ciddi diş eti problemleri ortaya çıkabilir.

Eğri ve yanlış yerde çıkan dişler estetik açıdan değerlendirildiğinde görünümü de etkiler. Çocuğunuzda öz güven problemlerine kadar varabilecek önemli sorunlara yol açabilir. Alt ve üst dişlerin genellikle çakışamadığı bu rahatsızlıkta çene yapısında bozulmalar gözlemlenir.

Diş çarpıklığı için diş hekimine gitmek gerekir mi?

Diş çarpıklığı diş hekimlerinin değil ortodontistlerin tedavi uygulayacağı bir diş problemidir. Çocuğunuzu küçük yaşlardan itibaren düzenli olarak diş hekimine götürüyorsanız hekiminiz bu rahatsızlığın belirtilerini gözlemlerse bir ortodontiste danışmanızı önerebilir. Ancak doktorunuz önermese dahi çocuğunuzu tedbir amaçlı bir ortodontiste muayene ettirebilirsiniz.

Ortodontistin gerekli gördüğün bir durumda, çocuğunuzun dişlerinin normal biçimde sıralanması için tedavi uygulanır. Bu tedavi ortodonti gereçleri aracılığıyla gerçekleştirilir. Böylelikle tedavi edilen dişlerin temizliği ve bakımı daha iyi yapılarak dişte oluşabilecek çürümelerin önüne geçilebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0