Çocuklarda Dil ve Bilişsel Gelişim

İki yaşına ulaşmış çocukların konuşmaları, aile dışındaki bir yetişkin tarafından bile kolayca anlaşılsa da hâlen çocukça öğeler içermesi oldukça normaldir.

Çocuklarda Dil ve Bilişsel Gelişim

Dil gelişimi 2 yaşındaki çocuklarda hangi düzeydedir?

Çocuklar özellikle ikinci yıldan sonra kelime hazinelerinin, bilişsel gelişimlerinin gelişmesiyle anlamlı cümleler kurabilmekte ve kendilerini ifade edebilmektedirler. Bu ifade bir yetişkin için hâlen çok basit ve çocukça ifadelerle dolu görünse de onların gelişimi açısından büyük bir adımdır. Diğer taraftan çocuklar, ihtiyaç duydukları kelimeleri de öğrenme konusunda istekli ve meraklıdırlar. Bu türden bir öğrenme, genel olarak yakınlarından ya da başkalarından öğrendikleri kelimeleri anlamlandırarak ve söylenişi taklit ederek yapılmaktadır. Bu da aslında dili öğrenme sürecinin bel kemiğidir. Çocukların, yetişkinler için belki de sıkıcı olmaya başlayan merak duyguları ve her şey hakkındaki soruları, onların dilsel ve bilişsel gelişimleri açısından önemlidir. Bu nedenle elinizden geldiğince onları dinlemeli ve basit de olsa cevap vermeye çalışmalısınız. İki yaşındaki çocuklardan sık sık “Ne? Neden? Nasıl? Kim?” kelimelerinin olduğu sorular sormaları beklenir. Diğer taraftan isimlerin ve yüklemlerin yanında sıfatları da öğrenmeye ve anlamaya başlarlar. İyi, kötü, çirkin, güzel gibi sıfatları anlar ve basit olarak kullanırlar.

Özellikle dokuzuncu aydan sonra nesneleri kavramaya başlayan çocuklardan, nesnelerin orada olmadığında da varlıklarını sürdürdüklerini bilmeleri beklenir. İkinci yıldan sonra genellikle nesneler arasındaki ilişkiyi, bir süreç içerisinde olacak şekilde anlamaya ve ifade etmeye başlarlar. Bu genelde sembolik anlamlar içeren basit ifadeler olmaktadır.

Bilişsel süreçler bazı durumlarda (özellikle ikinci yaştan sonra) ilkel bazı düşünsel faaliyetleri de ortaya çıkarabilmektedir. İnsan içgüdüsünün bir ürünü olan animizm bu faaliyete bir örnektir. Bu nedenle iki yaşında olan çocukların henüz yetişkinler kadar gelişmiş olmayan düşünsel yapıları nedeniyle hareket eden her nesneye bir canlılık atfettiği görülebilir. Arabalar, yuvarlanan taşlar, bisikletler ve bebek arabaları gibi nesneler onların gözünde en az kendileri kadar canlı varlıklardır. Onlara çarptıklarında özür dileyebilir ya da onları arkadaşları gibi isimlendirebilirler. Bu normal bir süreç olmakla birlikte gelişim süreci içerisinde azalarak normal bilişsel faaliyetlere dönüşecektir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0