Çocuklarda Depresyon

Uzmanlarımız, 3-6 yaş grubunda görülen depresyon işaretlerini ve yapılması gerekenleri kaleme aldı. Konunun detaylarını öğrenmek için makalemizi inceleyebilirsiniz.

Çocuklarda Depresyon

Depresyon nedir ve belirtileri nelerdir?

Depresyon, yetişkin bir bireyin ruh ve fiziksel sağlığını etkilediği gibi çocuklarda da aynı oranda etki gösterebilir. Bu durumda da yetişkinler kendilerini konuyla ilgili yardım alma, paylaşma veya uzaklaşma olarak farklı baş etme stratejileri geliştirmişken, miniklerimiz için bu süreç aynı şekilde etkilemeyebilir.

Öncelikle çocuğunuz kötü hissediyor diye direkt olarak depresyon olabileceği düşüncesine kapılmayın. Her duygu onların sağlıklı gelişimi için doğal ve büyümenin bir parçasıdır. Depresyonla kötü hissetme durumu arasında farklar vardır. Mesela, bunlardan en önemlileri depresyonun hem ruh hem de fiziksel sağlık üzerinde bırakmış olduğu etkidir.

Çocuklar depresyona girdiğinde nasıl davranır?

Çocuğun mizacı, günlük aktivitelere olan ilgisi, ne kadar hareket ettiği, sizinle ne kadar konuştuğu, sosyalleştiği, hepsi birer işarettir. Önemli olan bu negatif deneyimleri ne kadar sürede ve ne kadar şiddetli yaşadığıdır. Eğer iki haftadan fazla bu semptomları gözlemliyorsanız bir profesyonele danışmakta oldukça fayda vardır.

Daha detaylı olarak duygusal ve davranışsal değişikliklerden bahsedecek olursak; mutsuz, üzgün, zaman zaman saldırgan, kendine olan inancı zayıf, çoğu zaman endişeli ve vücudunda bir yerin ağrıdığından şikâyetçi (medikal anlamda bir problem yokken) bir tavır sergileyecektir.

Bu değişikliklere paralel olarak günlük enerjisiyle ilgili problemler yaşaması da muhtemeldir. Uyku eksikliği, kâbus, hafıza sorunları bunlardan bazılarıdır. Ek olarak, okulda düşen akademik ve sosyal performansı da önemli bir işarettir.

Depresyonun kendi kendisine geçmesini beklemek mümkün değildir. Önemli olan doğru tedavi sürecine dâhil olmak ve çocuğa destek olmaktır. Depresyon şiddetine göre hem psikoterapi hem de ilaç tedavisi uygulanıp, ailenin de desteğiyle bu süreç aşılabilir. Çocuğunuza sağlıklı bir gelecek bıraktığınızı bilmek ve bunu sağlamak için her türlü yardımı almak hakkınızdır.

 

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0