ÇOCUKLUKLARDA BESİN ÖĞESİ GEREKSİNİMLERİ

Çocukluk dönemi büyüme ve gelişimin en hızlı olduğu dönemdir. Bu nedenle çocukların beslenmesi, tükettikleri besinlerin içeriğindeki besin öğeleri oldukça önemlidir. Yetersiz ve dengesiz beslenme çocuklarda pek çok beslenme sorununa yol açabilir.

ÇOCUKLUKLARDA BESİN ÖĞESİ GEREKSİNİMLERİ

Çocuklarda yetersiz ve dengesiz beslenme neye neden olmaktadır?

Çocukların büyüme ve gelişimlerinin belli bir düzende ilerlemesi için besinlerden karşıladıkları enerji ile yaktıkları enerjinin paralellik göstermesi önemlidir. Bunun için çocukluk döneminde tüketilen besinler ve içerikleri oldukça önemlidir. Çocukluk döneminde fiziksel aktivitelerde artış olduğu, büyüme ve gelişme için de enerji gerektiği için enerjiye duyulan ihtiyaç fazladır. Bu ihtiyacın besinler yoluyla karşılanması gerekir.

Çocukların günlük olarak alması gereken enerji miktarı fiziksel aktivitelerine ve yaşlarına göre farklılık gösterir. Ancak bir çocuğun alması gereken kalori miktarı, “yaş x 100 + 1000” olarak hesaplanabilir. Bu durumda beş yaşında bir çocuk için alınması gereken kalori miktarı ortalama 1500 kalori civarındadır. Ancak bu her çocuk için geçerli olan genel bir standart değildir. Alınması gereken kalori miktarı çocuğun kilosuna, aktivite durumuna göre değişiklik gösterebilir. Önemli olan çocukların aldıkları kalori miktarından ziyade tükettikleri besinlerin içeriğinin dengeli olmasıdır.

Besin öğeleri neden önemlidir?

Çocukların günlük olarak tükettikleri besinlerin temel besin gruplarının tamamını dengeli biçimde içermesi gerekir. Günlük ihtiyaç duyulan proteinin büyük bir kısmı hayvansal kaynaklı proteinlerden sağlanmalıdır. Bunun için günlük olarak yumurta, süt ve süt ürünleri, et tüketimi önemlidir. Hayvansal kaynaklı protein bitkisel proteinlere kıyasla vücutta daha aktif kullanılır. Günlük olarak ortalama bir yumurta, 1 bardak süt veya bir kâse yoğurt yenmesi ya da köfte, et gibi bir porsiyon et ürünü tüketilmesi yeterlidir.

Beslenmede enerji ihtiyacının karşılanması ve vitaminlerin vücut tarafından aktif olarak kullanılabilmesi için yağlar oldukça önemlidir. Çocukların ihtiyaç duydukları enerjinin pek çoğu yağlardan karşılandığı için günlük besinlerinin dörtte biri yağ gurubundan oluşmalıdır. Bunun için beslenme programına zeytinyağı, fındık, ceviz, keten tohumu gibi sağlıklı yağ içerikli besinler eklenebilir.

Karbonhidrat günlük enerji ihtiyacının yarısından fazlasını sağlayan önemli bir besin öğesidir. Çocukların enerjiye en çok ihtiyaç duyduğu büyüme ve gelişme döneminde ekmek, makarna, bulgur gibi besinlerden karbonhidrat alması önerilir. Bu besinlerin tam buğday, çavdar, yulaf gibi kepeğinden ayrılmamış unlardan yapılanları tercih edilmelidir.

Çocukluk döneminin en önemli besin öğelerinden biri de vitamin ve minerallerdir. Eksiklikleri hâlinde pek çok problemle karşılaşmanın olası olması nedeniyle vitamin ve mineral bakımından zengin besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Çocukların büyüme ve gelişmelerinin sağlıklı bir seyir izleyebilmesi için beslenme programları ihtiyaç duyulan tüm besin öğelerini dengeli biçimde içermelidir. Sağlıklı ve dengeli beslenme çocukluk döneminden itibaren başlarsa hayat boyu devam edebilir.

ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE ŞİŞMANLIK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0