Çocuklarda Cinsellik ve Tuvalet Eğitimi

Çocuklarınıza doğru cinsel eğitimi sağlamak, ilerleyen yaşlarda onların bilinçli birer birey olması açısından önem taşımaktadır. Bebekler birinci yılın sonuna doğru cinsellik duygusunu hissederler. Bu duruma nasıl yaklaşılmanız gerektiğini bilmeniz son derece önemlidir.

Çocuklarda Cinsellik ve Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimiyle cinsel duygular arasında nasıl bir bağ vardır?

Bebekler benmerkezci bir yapıya sahiptirler. Yaşamlarının başından itibaren bedenleri çocuklar için oldukça önemlidir. Şöyle ki bebeğini kucağında tutan annenin sıcaklığı, rahatlığı, gücü ona güven ve huzur vermektedir. Aynı zamanda yıkanma, altının değiştirilmesi, kucakta sallanmak ve arabada götürülmenin sağladığı ritmik duyumsamalar da bebeğin hoşuna gidebilir.

Çocuğunuz birinci yaşına girdiğinde ilk cinsel duygularını yıkanma ve altının değiştirilmesi sırasında deneyimlemiş olur. Bezin, bebeğin genital bölgesine yaptığı baskı ve hareket sonucunda bebek bu durumdan haz alabilir. Çocuk büyüdüğü zaman tesadüfen cinsel organının farkına varır ve bu durum onda hoşlanma duygusu doğurur, bu sebeple çocuğunuz cinsel organına dokunmak isteyecektir. Erkek çocukların penislerine sıkça dokunduğu gözlemlenebilir, kız çocuklarında cinsel organına dokunma daha az görülür. Bazı anne ve babalar bu durumdan rahatsızlık duyabilir fakat bu yaşananlar normal olmakla birlikte sağlıklıdır. Bu durumda çocuğunuza bağırmak, aşağılamak veya rencide etmek çocuğunuzu duygusal olarak zarara uğratacaktır.

Çocuklarda cinsel gelişim ve eğitim nasıl olur?

Çocuğunuz 18 aydan 2,5 yaşına kadar bir tuvalet eğitimi sürecinden geçecektir ve bu süreçte ilgisini hem anne hem de çocuk cinsel organlara yönlendirmiş olacaktır. Tuvalet eğitimi sırasında çocuk bezi çıkartıp, lazımlığa ya da tuvalete oturduğu zaman, poposunda bez de olmadığından, baskı ve dokunmayı daha iyi hissedecektir. Tuvalet kağıdıyla silme sırasında, kız çocukları hoşa giden bir duyumsama hissedecektir. Bu hoşlanmalar karşısında bebeğiniz tuvaletlerini yapmakta çekingen bir tavır sergileyebilirler. Bu doğrultuda çocuğunuza her şeyin yolunda olduğunu ve aksi bir durumla karşılaşmadığınızı anlatmanız yeterli olacaktır. Daha detaylı bir açıklama yapmanız çocuğunuzun aklını karıştırabilir. Bu açıklamalar için daha ileri yaşları beklemenizde yarar vardır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0