Çocuklarda Cinsel Duyguların Oluşumu

Çocuklarda cinsel duyguların bebeklik döneminden itibaren başlayabileceğini söylemek mümkündür. Çocukların küçük yaşlarda bazı cinsel duygulara sahip olacağını ve bu yönde bazı davranışlar sergilemelerinin normal olduğu söylenebilir.

Çocuklarda Cinsel Duyguların Oluşumu

Çocukların cinsel duyguları nasıl oluşur?

Çocuklarda ilk cinsel duyguların birinci yılda ortaya çıkabileceğinsen söz edilebilir. Doğumun ardından ilk yılda, bebek bakımı sırasında gerçekleştirilen bez değiştirme, yıkanma gibi süreçler esnasında çocukların cinsel bölgelerinde hissedebilecekleri baskıdan dolayı keyif duymaları mümkündür.

Bebekler daha ileri gelişim dönemlerinde ellerini, kollarını daha rahat hareket ve kontrol edebilecek seviyeye geldiğinde, cinsel organlarına tesadüfen temas edip haz duyduğu bir duygunun ortaya çıktığını hissedince bunu tekrarlamak isteyerek aynı davranışı gerçekleştirebilir. Bu durumun, çocukların içinde bulunduğu gelişim döneminde normal olan davranışlardan biri olduğu söylenebilir.

Erkek çocuklar, küçük yaşlarda kız çocuklara oranla, kendi cinsel organlarıyla daha sık temas etme davranışı sergileyebilirler. Bazı anne ve babalar, küçük yaşlarda görülen bu davranışların olumsuz durumlar doğurabileceğini düşünebilir. Ancak bu davranışların normal olduğu unutulmamalıdır. Bu dönemde anne ve babaların cinsel eğitim vermeye başlaması uygun olacaktır. Anne ve babaların bu dönemde, çocukların endişelenmesine, korkmasına neden olabilecek davranışlar sergilememeleri, onlara kızmamaları gerektiği bilinmektedir. Anne-babaların bu davranışlar karşısında vereceği sert ve olumsuz tepkiler, çocukların duygusal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyebilir.

Çocukların cinsel duygusunu tetikleyen davranışları nelerdir?

Tuvalet eğitimi verilmeye başlanan döneme gelindiğinde, çocukların cinsel organlarıyla ilgilenme eğilimleri tekrar başlayabilir. Çocukların tuvalet eğitimi esnasında gerçekleştirilen bazı uygulamalar sırasında, cinsel bölgeyle daha fazla ilgilenilmesi ve cinsel bölgeye olan baskının getirdiği haz duygusu nedeniyle de cinsel duygular hissedebilir. Tuvalet eğitimi verilirken, bez çıkarıldığı zaman çocuklar cinsel bölgelerine olan teması daha fazla hissedebilir ve çişin cinsel organdan geçişini daha iyi fark ederek bundan hoşlanabilir. Tuvaletin ardından temizlenme sırasında da cinsel bölgeye olan temas nedeniyle çocukların keyif almaları mümkündür.

Çocuklarda tesadüfen gerçekleştirilen davranışlar esnasında haz duydukları durumların ortaya çıkması ve bunu tekrar etmek istemelerinin normal olacağını, bu durumun çocukların gelişimleri için uygun davranışlar olduğunu anne ve babaların unutmamaları önemlidir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0