Çocuklarda Çekingenlik

Korumacı ailelerin çocukları, yapılan araştırmalara göre yaşıtlarına kıyasla daha çekingen oluyor.

Çocuklarda Çekingenlik

Çocuklar neden çekingen olurlar?

Warwick Üniversitesi'nde görevli Psikoloji Profesörü Dieter Wolke, insanların çocuklarında gözlemlediği çekingenlik sorunundan okulları sorumlu tuttuğunu ancak çekingenliğine neden olan korkunun ailede başladığını ifade etti. Ailenin sert ve korumacı tutum sergilemesinin, çocuklarının yaşıtlarına göre daha çekingen olmasına sebebiyet verdiği de çıkan sonuçlar arasında.

Ebeveynlerin, çocuklarını fazlasıyla koruyup kollaması çocuklarda korkaklık ve utangaçlık davranışlarını oluşturuyor. Mümkün olduğunca çocuklarımızı korumamız gerekir fakat bu davranış biçimimiz aşırıya kaçarsa çocuğumuza iyilikten çok kötülük yapmış oluruz. Çocuklarımızın bizim tarafımızdan desteğe ihtiyacı var fakat en ufak bir olay karşısında bile çocuğumuzun önünde kalkan olursak çocuğumuz kötü deneyimler yaşayamaz ve tecrübe edinemez. Bunun sonucunda da kendini savunmayı öğrenemez Hayatın her alanında çocuklarımızı kötülüklerden koruyamayız. Kendi başlarına bir birey olmaları ve bağımsızlık kazanmaları için onları her durumda korumak yerine başa çıkma becerileri geliştirmelerini sağlamalıyız. Böylelikle kötü bir durumla karşılaştıklarında kendilerini korumayı öğrenebilirler.

Çocuklar çekingenliklerini nasıl yenerler?

Çekingenlik diğer bir deyişle utangaçlık aslında her çocukta yapısal olarak mevcuttur. Hatta çoğu yetişkinde bile rastladığımız bu duruma yol açan başlıca sebepleri sıralamak gerekirse: çevresel faktörler, aile yapısı, yetiştiriliş biçimi, anne baba tutumlarında hatalı davranışlar ve genetik yatkınlık gibi pek çok sebep gösterilebilir. Aile içinde, kardeşleri tarafından sataşmalara maruz kalan çocukların da çekingen olma ihtimallerinin yüksekliği çıkan sonuçlar arasında.

Çocuğunuzun çekingenliğini yenmesi için öncelikle ona güven verin, zaman ve fırsat tanıyın. Siz ona güvendiğinizi hissettirin ki, sonrasında çocuk kendisine güven duymayı başarsın. Çocuğunuzun yeni insanlarla tanışmasını sağlayın. Yeni hobiler edinmesi ya da aktivitelere katılması birçok yeni insanla tanışma fırsatı sunar. Bazı durumlarda onlara seçenekler sunarak kendi kararlarını vermelerini sağlayın. Bu aşamada çocuğunuzun üzerine gitmeyin, kişilik özelliklerini ve yapısal durumunu göz önünde bulundurun. Çocuğunuzun utangaçlığını ve yapamadıklarını gündeme getirmeyin. Ona her türlü desteğinizi gösterin ve sürekli çekingenliğinden şikâyet etmeyin. Aksi takdirde çocuğunuzda kalıcı bir sorun hâline gelebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0