Çocuklarda Hırsızlık Yapma Sorunu

by Bebek Melekleri

Çocuklarda çalma davranışı, belli bir yaşa kadar normal bir davranış olarak karşılanabilir. Alışkınlık hâline gelen çalma durumuysa, çocuğa verilen eksik eğitimden kaynaklanabilir.

Çocuklar neden hırsızlık yapma ihtiyacı duyar? Çocuklarda Çalma Davranışı

Küçük çocuklarda mülkiyet kavramı, biz yetişkinlerle aynı değildir. Çocukların bu kavramı anlamaları 5 yaşına kadar sürer. Bu süreye kadar çocuklar, başkalarına ait eşyalara dokunmaması gerektiğini bilmez ve hoşuna giden bir şeyi kimseye sormadan alabilir.

Çocukların mülkiyet kavramını anlayabilmesi için ailelerinden destek almaları gerekebilir. Anne babaların, çocuklarına bazı eşyaların ona ait olmadığını ve izinsiz dokunamayacağını öğretmeleri gerekir. Bu konuda ebeveynlerin eksik rehberlik etmeleri, çocuğun aidiyet anlayışının doğru olarak oturmamasına sebep olabilir ve çocuk hırsızlık yapmaya başlayabilir. Çocuğun aidiyet duygusunu ve mülkiyeti kavramasına yardımcı olacak en iyi yol onun kendine ait eşyalarının olmasıdır. Kendine ait bir odası, çekmeceleri olması çocuğun bunlara sahip çıkmasını sağlayacak ve mülkiyet kavramını anlamasına yardımcı olacaktır. Çocuğunuz kendisine ait olmayan bir eşyayı aldığında, o eşyanın kime ait olduğunu hatırlatmak ve izin istemesini söylemek mülkiyet eğitimi konusunda yardımcı olabilir.

Küçük çocukların mülkiyeti kavraması uzun sürebilir ve bazı durumlarda siz onu uyarsanız da kendisine ait olmayan eşyaları izinsiz alabilir. Bu durum, çocuk 5 yaşına gelene kadar büyük bir sorun değildir. Çocuğunuzu izin almadığında cezalandırmanız çok etkili olmayacaktır. Çünkü çocuğunuz mülkiyet kavramını anlamadıkça kendini sorumlu bulmayabilir ve cezanız gereken etkiyi göstermeyebilir.

Çocuğunuz 5 yaşına geldikten sonra da kendine ait olmayan eşyaları almaya devam ediyorsa bunun bir sorun olmaya başladığı düşünülebilir. Bu durumda daha ciddi önlemler alınmalı gerekirse bir uzman desteğine başvurulmalıdır.

Bebeklerde Çiğneme ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin