Çocuklarda Büyümenin Gözlemlenmesi

Çocukların gelişim çağlarının gerektirdiği standartlarda fiziksel ölçülere ulaşması büyüme olarak değerlendirilir. Çocukluk döneminde büyüme pek çok faktöre göre şekillenir. Büyüme ve gelişimin izlenmesi olası olumsuzlukların önüne geçebilmek için önemlidir. Çocuklarda büyüme ve gelişme aile tarafından takip edilmelidir.

Çocuklarda Büyümenin Gözlemlenmesi

Çocuklarda büyüme ve gelişmeyi etkileyen faktörler nelerdir?

Çocukların her biri birbirinden farklı şekillerde büyür. Bunun sebebi büyüme sürecinin pek çok biyolojik ve çevresel faktörden etkilenebiliyor oluşudur. Durum böyle olsa da her çocuk aynı gelişim evrelerini atlatarak büyümesini sürdürür. Çocukluk döneminin en temel özelliği büyüme ve gelişimin sürekli olarak aktif biçimde devam etmesidir. Bu süreçte çocuğun büyüyüp gelişmesinin izlenmesi olası problemlerin önüne geçebilmek açısından önemlidir.

Büyüme genel olarak fiziksel olarak gelişim açısından değerlendirilir. Bebeklerin anne karnındaki günlerinden itibaren büyümeleri ilerleme kaydeder. Doğum öncesi büyüme annenin biyolojik yapısı, beslenmesi, fiziksel aktiviteleri, kötü alışkanlıkları olup olmaması gibi pek çok durumdan etkilenerek sürer. Gebelik dönemi bir insanın hayatında en hızlı büyüdüğü dönemdir. Bu dönemdeki büyümeyi etkileyen faktöreler doğum sonrası büyüme ve gelişme konusunda da belirleyicidir.

Çocuklarda büyümenin izlenmesi ve değerlendirilmesi nasıl yapılır?

Büyüme genel olarak boy uzunluğu, kilo artışı gibi fiziksel ölçülerin gelişim dönemi, cinsiyet gibi faktörlerle uyumlu hâlde olup olmadığıyla ölçülür. Özellikle çocukluk dönemindeki büyümeyi şekillendiren başlıca etmen beslenme alışkanlıklarıdır. Buna ek olarak aileden gelen genetik özellikler, çocuğun sağlık durumu gibi faktörler de büyümeyi etkiler. Örneğin, yetersiz beslenme hâlinde çocuklarda boy-kilo dengesi gelişim döneminin gerektirdiği sınırların altında kalabilir. Buna ek olarak beslenme programındaki aşırılıklar da çocukluk dönemi için ideal olan kilo sınırlarının üzerinde olmaya, bu nedenle birtakım hastalıklara neden olabilir. Çocukların boy ve kilo durumları ailelerin genetik özelliklerinden bağımsız düşünülemez. Anne ve babası kısa boylu olan bir çocuğun da boy uzaması benzer olabilir. Ancak durum böyle olsa da gelişim çağının gerektirdiği sınırlarda olup olmadığı gözlemlenmelidir.

Çocukların büyümelerinin takip edilmesinin pek çok avantajı bulunur. Büyümenin izlenmesi çocuğun cinsiyetine ve yaşına göre gelişiminin ne derece ilerleyip ilerlemediği konusunda ipuçları verir. Anne ve babaların gözlemlemesi sayesinde büyümeyle alakalı bir problem varsa bu durum önceden belirlenebilir. Bu sayede aşırı kilo alımı, kilo kaybı, beslenme sorunları gibi durumların önüne geçilebilir. Bir çocuğun büyümesinde bir aksaklık olması, akranlarından geri kalması gibi durumlar beslenmesinde hatalar olduğu anlamına gelebilir. Büyüme ve gelişim izlenmesiyle elde edilen bilgiler bu konunun anlaşılmasına da yardımcı olabilir.

Çocukların büyümesi fiziksel özelliklerin ölçülerek yaşına ve cinsiyetine göre uygunluğunun kontrol edilmesi ile izlenir. Bu sayede olası bir probleme karşı erkenden önlem alınabileceği için anne ve babalar çocuklarının büyümesini izlemeli, düzenli doktor kontrolleriyle gerekli ölçümleri yaptırmalıdır. 

ÇOCUKLUKLARDA BESİN ÖĞESİ GEREKSİNİMLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0