Çocuklarda Burun Karıştırma Alışkanlığı

Bazı çocuklar fiziksel olarak zararlı olmayan ama toplum içerisinde uygun karşılanmayacak alışkanlıklar kazanabilir. Burun karıştırmak da en yaygın görülen alışkanlıklardan bir tanesidir.

Çocuklarda Burun Karıştırma Alışkanlığı

Çocuklar burun karıştırmaya ne zaman başlar?

Küçük çocuklarda burun karıştırmak sıkça rastlanan bir alışkanlıktır. Bu alışkanlığa sahip çocuklar, ellerini sürekli burunlarına götürme ihtiyacı duyarlar. Burun karıştırmak, fiziksel sorunlardan kaynaklanabileceği gibi bir kaygı belirtisi de olabilir. Bu alışkanlığın fiziksel zararları nadiren görülür.

Küçük çocukların en büyük eğlencelerinden biri burun karıştırmak olabilir. Bazı çocuklar burunlarını, içeride sürekli bir şey varmış hisse yaşadığı için karıştırabilirler. Sık sık solunum yolu enfeksiyonu geçiren bir çocuğun burun karıştırma alışkanlığı kazanması daha kolay olabilir. Sürekli burnu tıkanan çocuk, burnunu karıştırma ihtiyacı duyar. Hastalığın sürekli tekrar etmesi, çocuğun burun karıştırmasının bir alışkanlık hâline gelmesine neden olabilir ve hasta olmasa bile çocuk burnunu karıştırabilir.

Bazı durumlarda çocukların burnunun karıştırmasının nedeni çocuğun yaşadığı kaygılar olabilir. Bu kaygılar genellikle basittirler ve çocuk bir süre sonra bu kaygıları atlatınca burun karıştırma alışkanlığını da bırakabilir. Çocuklar, canları sıkılınca yapacak bir şey bulamadıklarında da burunlarını karıştırabilirler. Elleriyle bir şeyler yapma ihtiyacı duyan çocuk, burnunu karıştırmak isteyebilir. Sonrasında bu durum bir alışkanlık hâline dönüşebilir. Çocuğunuzun sıkıntıdan burnunu karıştırmaması için ona sürekli ilgilenecek bir şeyler bulabilirsiniz. Çocuğunuzun iki elini de kullanmasını sağlayacak aktiviteler onun burnunu karıştırma isteğini unutturacaktır. Ona sunacağınız eğitici etkinlikler çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirmesine de katkı sağlayabilir.

Küçük çocukların burun karıştırma alışkanlığını bırakması uzun sürebilir. Genellikle 2 yaş civarında ortaya çıkan bu alışkanlık çocuk 4 yaşına gelene kadar sürebilir.

Burun karıştırmak çocuk için zararlı mı?

Burun karıştırmanın çocuk üzerinde fazla bir zararı yoktur. Bazı durumlarda fazla uğraşmaktan burundaki damarlarda küçük kanamalar meydana gelebilir. Ayrıca burun içinde küçük yaralar oluşabilir. Bu ufak durumlar dışında burun karıştırmanın ciddi bir fiziki zararı yoktur. Küçük çocuklar, doğru ya da yanlış davranış ayrımını yapamazlar. Toplum içinde kabul gören uygun davranışları sonradan öğrenirler. Bu nedenle çocuğunuz burnunu karıştırırken bunun uygun bir davranış olup olmadığına aldırış etmez. Bunu ona sizin öğretmeniz gerekir. Çocuğunuzu azarlayarak onu bu alışkanlıktan vazgeçirmeniz zor olacaktır. Onu zorlamanız, burnunu karıştırma isteğini daha fazla tetikleyebilir. Ona baskı yapmak yerine düzgün bir dille açıklama yapmanız daha faydalı olacaktır. Burun karıştırmanın uygun bir davranış olmadığını ve insanların bunu ayıp olarak karşıladığını anlatmanız, hem çocuğunuzun toplum içinde nasıl davranması gerektiğini öğrenmesini sağlar hem de bu hareketi neden bırakması gerektiğini anlamasına yardımcı olur. Çocuklar sosyal çevre kazandıkça bu alışkanlıklarını da yavaş yavaş bırakacaklardır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0