Çocuklarda Burun Karıştırma Alışkanlığı

Küçük çocuklarda burun karıştırma alışkanlığı sıkça görülebilen bir durumdur. Çocuğunuzu bu alışkanlığından vazgeçirmeye çalışırken yanlış yaklaşımlarda bulunmak onu burnunu karıştırmaya daha çok teşvik edebilir. Çocuğunuzu sağlıklı bir şekilde bu alışkanlığından vazgeçirmenin yollarını makalemizde bulabilirsiniz.

Çocuklarda Burun Karıştırma Alışkanlığı

Çocuklarda burun karıştırma alışkanlığı nereden gelmektedir?

Çocukları burunlarını karıştırmaya teşvik edebilecek bir sürü sebep vardır. Bu davranış basit bir meraktan, çocuğun yaşadığı stresten, vakit geçirmeye çalışmaktan kaynaklanıyor olabilir. Ufak burun karıştırmalar zamanla vazgeçilmesi zor bir alışkanlığa dönüşebilir. Solunum yollarında alerjiye sahip çocuklarda, burun karıştırma alışkanlığı daha sık görülebilir. Alerjiden kaynaklı durumlarda çocuklar sürekli burnunda bir şey olduğu hissine kapılırlar. Bu da ellerinin sürekli burunlarında olmasına neden olur.

Çocuğunuzu sevmediğiniz bu alışkanlıktan vazgeçirmeye çalışırken sergileyeceğiniz yanlış yaklaşımlar, onu bu hareketi yapmaya daha çok teşvik edebilir. Çocuğunuzu burnunu karıştırmaktan uzaklaştırmaya çalışırken azarlamamaya dikkat edin. Siz onu azarladığında size kafa tutmak isteyebilir ve kendi kontrolünde olmayan bir davranış nedeniyle kendini suçlu hissetmesine sebep olabilir.

Çocuğunuzu burun karıştırma alışkanlığından vazgeçirmek için ne yapılmalıdır?

Çocuğunuzun burnunu karıştırmasından rahatsız olduğunuzu imalı bakışlarınızla ya da parmağını burnundan çekerek belli etmemeye çalışın. Bunun yerine ona parmağını burnundan uzaklaştıracak başka uğraşlar bulabilirsiniz. Bulduğunuz uğraşların iki elin de kullanımını gerektirmesine özen gösterebilirsiniz. Başka uğraşlar bulmak, çocuğunuzun canının sıkılmasının ve huysuzluk yapmasının da önüne geçebilir. Parmak boyalarıyla oynamaya teşvik etmek çocuğunuzun yaratıcılığında etkili olabileceği gibi parmakları boyalı olduğundan burnunu karıştırmasını da önleyebilir.

Çocuğunuzun burnunu karıştırması, kanamalara ve yaralara neden oluyorsa bu durumu çocuğunuza anlayacağı bir dille anlatmayı deneyin. Parmağını burnuna soktuğunda ‘uf’ olduğunu bu nedenle yapmaması gerektiğini söyleyebilirsiniz. Bu yöntemin işe yarayıp yaramaması, çocuğunuzun durumu algılamasına bağlıdır.

Burnunu karıştırmaması gerektiği konusunda çocuğunuzu uyarması için doktorunuzdan da rica edebilirsiniz. Doktorun uyarı yapması çocuğunuz üzerinde daha etkili olabilir. Burun karıştırma alışkanlığı, çocuğunuz sosyal açıdan daha aktif olduğu bir yaşa gelene kadar devam edebilir. Çocuğunuz okula başladığında sosyal durumuna ve görüntüsüne dikkat etmeye başlayacağından bu dönemde burun karıştırma alışkanlığından vazgeçebilir. Fakat alerjiden kaynaklı durumlarda doktorunuza danışmanızı ve alerjinin tedavi edilmesi gerektiğini tavsiye ediyoruz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0