Çocuklarda Bit Neden Meydana Gelir?

by Bebek Melekleri

Çocuklarda bit büyük bir problemdir. Çocuğunuz sosyal hayata karışmaya başladığın andan itibaren birtakım problemlerle karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu problemlerden biri bitlenmeleridir. Saç biti, özenli bir bakımla atlatılabilen geçici bir problemdir.

Bit nedir?

Bitin genellikle kirli saçtan temiz saça geçtiği gibi yaygın bir görüş olsa da bu doğru değildir. Saçın uzun veya kısa veya temiz ya da kirli olması fark etmez, bit her türlü saça yerleşebilir. Saç biti bir parazit türüdür. Saça sirke adı verilen bit yumurtalarından bırakarak çoğalır. Saç derisine yerleştirten sonra kafa derisinden kan emerek beslenir.

Çocuğunuzun sürekli olarak elini kafasına götürdüğünü ve kaşıdığını gözlemlediyseniz kontrol etmenizde yarar vardır. Ancak çocuğunuzun kafasını kaşımasını beklemeden banyo sonrasında saçını tararken düzenli olarak kontrol etmeniz önlem sayılabilir. Saçta bit gözlemlemeseniz bile sirkelerden birini görürseniz temizlemek için birtakım yollar deneyebilirsiniz.

Çocuklarda bit neden meydana gelir?

Bit genellikle çocuklara okula başlama çağında bulaşır. Oyun sırasında çocukların birbirlerine yakınlaşmasıyla bitler saçtan saça geçiş yapar. Çocuğunuz okula veya kreşe başladığında bitlenmemiş olsa dahi bit önleyici bir şampuan kullanmak veya eczanelerde kullanılan bit önleyici toka, yaka süsü gibi ürünler bit bulaşmasını önleyebilir.

Bitten nasıl kurtulursunuz?

Tüm önlemlere rağmen çocuğunuzun saçına bit bulaştıysa öncelikli olarak doktorunuza danışıp bunun için bir ürün önermesini isteyebilirsiniz. Bit temizleme ilaçları dikkatli kullanılması gereken ilaçlar olduğu için talimatla uymaya dikkat ediniz. Ürünü kullanırken çocuğunuzun vücuduna temas etmenin önüne geçmek için sadece başını yıkmayı deneyebilirsiniz.

Bit ve sirkeleri temizlemek için üretilmiş çok sık dişli özel taraklar kullanmayı deneyin. Bit veya sirke bulduğunuzda onu imha etmeniz de gerekir. İki tırnağınız arasında sıkıştırarak biti öldürmeniz ve sirkeyi çatlatmanız gerekir. Bu bitlerin artmasını ve evdeki herkese bulaşmasını engeller.

Çocuğunuz bitlendiyse bir süre yastığı, tarağı veya havlusunu evdeki diğer eşyalardan uzak tutun. Başka çocuklara ait şapka, toka gibi eşyaları kullanmaması için çocuğunuzu uyarın. Bu hem bit bulaşmasını hem de çocuğunuzda bit varsa diğer çocuklara bulaştırmasını önler. Çocuğunuza ait eşyaları en az 55℃ sıcaklıkta yıkayın. Bitler deri harici yerlerde 48 saate kadar yaşayabilir. Bu sebeple hijyen kurallarına çok dikkat edin.

Eğer evde birinde bit varsa tüm ailenin bit önleyici şampuan kullanması yaralı olacaktır. Bitin yavrulama dönemi olan iki haftalık sürede bit yumurtaları çok küçük olduğu için fark etmeyebilirsiniz.

Çocuğunuzda bit varsa öğretmenini muhakkak bu konuda bilgilendirin. Okulda veya kreşte bit salgını varsa çocuğunuza bulaşmaması için ekstra bir özen gösterin.

Bir sonraki çocukta aynı sorun karşımıza çıkar mı? ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler