Çocuklarda Bilgisayar Kullanımının Etkileri

Günümüzde bilgisayarlar, hayatımızın bir parçası olmuş durumdadır. Bu nedenle çocukları bilgisayardan uzak tutmak zor olabilir. Ebeveynlerin doğru rehberliği ile bilgisayarın çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri azaltılabilir.

Çocuklarda Bilgisayar Kullanımının Etkileri

Bilgisayarın çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir?

Bilgisayarlar, en az televizyonlar kadar yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Neredeyse her evde ve her iş yerinde bilgisayara rastlamak mümkündür. Çocuğunuzu bilgisayar kullanımından uzak tutmak isteseniz de çevredeki kullanımından dolayı bu konuda başarılı olmanız biraz zor olabilir. Fakat çocuğunuza sağlayacağınız rehberlik sayesinde bilgisayarın çocuğunuz üzerindeki olumsuz etkilerini azaltabilirsiniz.

Küçük çocuklar çoğu gelişimini henüz tamamlamamıştır ve çevresel faktörler gelişimleri üzerinde etkili olabilmektedir. Bu etkilerin olumlu ya da olumsuz olması biraz da sizin yapacağınız rehberliğe bağlıdır. Bilgisayar, çocukların gelişiminde bazı olumsuz etkilere sebep olabilir. Bu biraz da çocuğunuzu nasıl yönlendireceğinize bağlıdır. Küçük çocukların bilgisayar kullanması biraz zor olabilir. Hem okuma-yazma bilmezler hem de motor becerileri hâlâ tam olarak gelişmediğinden bilgisayar donanımlarını iyi kullanamayabilirler. Fakat öğrendikleri temel şeylerle çocukların da bilgisayar kullanması mümkün olabilir.

Bilgisayar kullanımını nasıl kontrol altına alınmalıdır?

Çocuğunuzun bilgisayar hevesinin önüne geçemediyseniz endişelenmemeye çalışın. Bilgisayarı tamamen yasaklamak yerine kullanımını kontrol altında tutmanız, hem sizin için hem de çocuğunuz için daha iyi olabilir. Fakat bunun öncesinde çocuğunuzun durumunu gözlemlemeniz gerekebilir. Bilgisayar, çocukların iletişim becerilerini ve algısal gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Uzun süreler bilgisayarla vakit geçirmek, konuşma becerisini tam kazanamamış çocukların bu beceriyi geç öğrenmelerine sebep olabilir. Ayrıca çocuk çevresiyle daha az iletişim kuracağından sosyal gelişimi de olumsuz yönde etkilenebilir. Çocukların olayları algılaması yetişkinler gibi gelişmediği için gerçeklerle fantastik öğeleri ayırmakta güçlük çekebilirler. Bu nedenle bilgisayarda bulunan içerikler çocukların gerçeklik algısını da olumsuz yönde etkileyebilir.

Bilgisayarın çocuğunuz üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için, bilgisayar kullanımını kontrol altında tutmanız gerekir. İşe ilk önce kullanım süresini sınırlı tutarak başlayabilirsiniz. Çocuğunuzun günde en fazla 45 dakika bilgisayar kullanmasına izin verebilirsiniz. Bunun dışında bilgisayara, çocuğunuzun yaşına uygun içerikler ve oyunlar yükleyebilirsiniz. Zaten küçük çocuklar henüz okuma-yazma bilmedikleri için bilgisayar kullanımları da sınırlı olacaktır. Çocuğunuz için asıl tehlike internettir. İnternetteki içerikleri kontrol edemeyeceğiniz için çocuğunuz belli bir yaşa gelene kadar bilgisayarı internet bağlantısı olmadan kullanmasına dikkat edebilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0