OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE BİLGİSAYAR KULLANIMI

Teknoloji günümüzde ulaştığı nokta sayesinde çocuk eğitiminde ve gelişiminde de kendine yer bulmuştur. Bilgisayar, kontrollü ve özenli kullanıldığı takdirde çocukların pek çok açıdan gelişimlerini destekler. Anne ve babalar gelişimin hızlı olduğu okul öncesi dönemde bilgisayarın yararlı etkilerinden faydalanabilmek için bazı noktalara dikkat etmelidir. Çocuklarda bilgisayar kullanımı doğru olduğunda yararlı olacaktır.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE BİLGİSAYAR KULLANIMI

Çocuklarda bilgisayar kullanımı nasıl olmalıdır?

Kimi ebeveynler teknolojiye karşı tamamen sınırlayıcı bir yaklaşımı benimser. Bu durumda çocukluk boyunca teknolojiden ve gelişimine sağlayacağı fırsatlardan mahrum kalan bir çocuk, okul dönemine geldiğinde çağa ayak uyduramaz hâle gelir. Kimi ebeveynlerse teknoloji kullanımı konusunda çocuklarını hiçbir şekilde sınırlamayarak tamamen kontrolsüz kullanıma izin verir. Bunun çağın gerekliliği olduğuna inanan bu ebeveynler de çocuklarının olumsuz etkilere maruz kalmasına sebep olur. Şiddet, cinsellik gibi içeriklere erişme, fazla teknolojik alet kullanımı sebebiyle etkilenen gelişim, sosyalleşmek yerine teknolojiyi tercih etmekten kaynaklı zayıf sosyal gelişim bu gibi etkilerdendir. Bu iki uç yöntem yerine çocukların teknolojinin geliştirici yanlarından zaman ve içerik kontrolü yaparak faydalanmalarını sağlamak gereklidir.

Çocuğun bilgisayarın yararlı etkilerinden faydalanabilmesini sağlamak için ne yapılmalıdır?

Çocuklar için bilgisayar kullanımı faydalı değerlendirildiği sürece pek çok açıdan geliştirici ve yararlı bir aktivitedir. Sonsuz bir merak duygusuna sahip olan çocuklar, bilgisayar kullanımı sayesinde kendilerini geliştirmek için yeni yollar keşfeder. Çocukların zihinsel yeterlilikleri düzeyindeki programlar, onlar için öğrenmeyi daha eğlenceli hâle getirir. Bu sayede çocuklar için yeni bilgileri almak daha keyifli hâle gelir. Bilgisayar olumlu yönleri değerlendirildiğinde çocuklar için öğretmen vazifesi görür. Ancak bu konularda ebeveyn kontrolü elbette önemlidir.

Okul öncesi dönemde bilgisayar kullanımı çocuğun el-göz koordinasyonunu geliştirmesinde destekleyicidir. Ayrıca harflerin, sayıların ve birtakım sembollerin öğrenilmesi konusunda da çocukların bilgisayar kullanımı faydalıdır. Bilgisayar çocukların keşif yapma, problem çözme, neden-sonuç ilişkisi kurabilme gibi temel zihinsel fonksiyonlarının gelişiminde destekleyicidir.

Çocukların bilgisayar kullanımı konusundaki süre ve içerik kontrolü anne ve babalar tarafından yapılmalıdır. Olması gerekenden çok daha fazla bilgisayar kullanmak çocuklarda ekran bağımlılığına yol açabilir. Çocuklar için bilgisayarda araştırma, bilgi edinme, kendini geliştirme gibi amaçlarla oluşturulan çeşitli programların deneyimlenmesi sağlanabilir. Bunun için çizim programları, basit düzeyde kod yazmayı öğreten programlar gibi çağa ayak uydurmayı kolaylaştıran ve gelişim açısından değerli programlar tercih edilebilir. Anne ve babaların kontrolü, bilgisayar kullanımını yararlı hâle getirebilir.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMİN ORTALARINDA BULUNAN ÇOCUKLARIN SERGİLEYEBİLECEĞİ DAVRANIŞLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0