Çocuklarda Bağlanma Türleri

Anne olmak, çocukla birlikte kendini de geliştirmeye devam etmektir. Aynı zamanda annelik, sadece bir şeyler öğretmek değil, çocuktan da bir şeyler alabilmektir. Dolayısıyla anneler, her anlamda öğrenmeye açık olmalıdır.

Çocuklarda Bağlanma Türleri

Çocuklarda bağlanma türleri nasıldır?

Anneler çocuklarının kendilerine uyum sağlamasını istiyorlarsa önce kendilerinin çocuğa uyum sağlaması gerekmektedir. Çocuktan bir şeyler öğrenme meselesi de işte burada başlamaktadır. Sürekli hırçın, inatçı bir çocuğu düşünelim. Denilen hiçbir şeyi yapmayan bu çocuk, zamanla anneyi sıkabilir. Böyle bir durumda anne sorunu önce kendinde aramalıdır. Belki çocuk annesine bir şekilde derdini anlatamıyordur ya da anneye ulaşılmazlık vardır. Annesine ulaşamayan çocuk, problemle başa çıkabilen bir anne göremediği için kendine güvenini kaybeder ve hırçınlaşabilir. Bu durum ancak, anne problemli zamanlarında onun ruhen yanında olursa aşılabilir. Kısacası hırçın çocukları olan ebeveynlerin çocuklarını anlama yönünde öğrenmeye açık olmaları tavsiye edilir.

Günlük hayatta bazı çocukların anneleriyle olan ilişkilerinde ayrılma, kavuşma vb. durumlarda aşırı tepkiler verdiği görülebilir. Bu tepkiler aslında anneyle çocuk arasındaki ilişki hakkında bilgi veren tepkilerdir.

Konu hakkında ilk defa 1971 yılında deneysel bir çalışma yapan Mary Ainsworth bu durumu “yabancı durumlar” olarak adlandırmıştır. Deneyde çocukların anneleriyle güvenli, endişeli/sakınmacı, endişeli/savunmacı ve dağınık/düzensiz bağlanma şeklinde bir bağlanma ilişkisi geliştirdiklerini gözlemlemiştir.

Güvenli bağlanan çocuklar, anneleriyle oldukları ortamlarda rahat olduklarından keşfetmeye açıktırlar. Annelerin yanlarından gidince endişeli bir hâl almaya başlayan çocuklar, anneleri gelince tekrar eski huzur ortamına kavuşurlar.

Endişeli/sakınmacı bağlanan çocuklar, anneleri yanlarından gittiğinde çok az huzursuz olurlar ve anneleri tekrar geldiğinde ondan uzak durma eğilimi gösterirler. Endişeli/savunmacı çocuklar, her daim annelerini yanında isteyen çocuklardır. Onlar için annesiz olmak şiddetli sıkıntılara yol açabilir. Dağınık/düzensiz bağlanma yaşayan çocuklarsa, annenin olduğu her an karışık ve huzursuz tepki gösterirler.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0