Çocuklarda Atopik Dermatit

Yaygın olarak bilinen adıyla egzama, ciltte kızarıklığa sebep olur. Pek çok farklı sebebi olan bu rahatsızlığın doktor kontrolünde takibinin yapılması önemlidir.

Çocuklarda Atopik Dermatit

Çocuklardan görülen cilt hastalıkları nelerdir?

Çocukların cildi hassas olduğu için çeşitli cilt problemlerinin yaşanma riski de yetişkinlere kıyasla daha yüksektir. Çocuklarda en yaygın görülen cilt rahatsızlıklarından biri egzamadır. Pek çok sebebi olsa da ailesinde egzama veya astım hikâyesi olan çocuklar bu hastalıklara daha yatkındır.

Egzama kaşıntıyı ortaya çıkarır. Kaşınan bölgeyi kaşımak kızarıklığa ve deride tahribata yol açar. Normal şartlarda bulaşıcı bir rahatsızlık olmamasına rağmen kaşıma sırasında enfeksiyon kapması durumunda bulaşabilir.

Ailesinde egzama veya astım geçmişi olan çocuklarda pek çok faktör bu rahatsızlığın ortaya çıkışında rol oynar. Ancak ana sebebi cilt kuruluğudur. Çocuğunuzun cildi kuruysa yeterli sıvı almasına, cildini düzenli olarak nemlendirmeye ve banyo alışkanlıklarına dikkat edebilirsiniz. Cilt kuruluğu sorununu ortadan kaldırmak egzama riskini de önleyecektir. Kuruluğa ek olarak bazı giysilerin içerikleri, sürtünme, aşırı sıcak ya da soğuk, yumurta, süt, yer fıstığı gibi sıklıkla alerjik reaksiyonlara sebep olan yiyecekler de egzama riskini ortaya çıkaran faktörlerdir. Bazı durumlarda polen alerjisi gibi solunum yolu alerjileri de egzamanın ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Egzama sorunu yaşayan çocuklarda ilk olarak kaşıntı sorunu gözlemlenir. Gece uykudan uyanıp kaşıma isteği yaygın olarak görülür. Sıklıkla vücudun bilek, kasık, dirsek gibi katlanma yerlerinde görülen egzama pullanmaya sebep olabilir.  Bebeklerde ve küçük çocuklarda, yanaklarda ve bezlenme bölgelerinde egzama görülme olasılığı yüksektir. Yaralar cildin kalınlaşması sebebiyle koyulaşabilir. Genellikle yaralarda sızıntı meydana gelir. Küçük sivilcelere benzeyen yaralar kaşıntıyı artıran ıslak ve kabuk bağlamış yapıdadır.

Egzama genelde bebekliğin ilk yılında başlar. Çocuğunuzda egzama rahatsızlığı görülüyorsa bunun için tıbbi tedavi gerektiğini bilmelisiniz. Bu doktorunuza danışmanız gereken önemli bir rahatsızlıktır.

Doktorunuzun önereceği tıbbı tedavi dışında evde çocuğunuza hangi yollarla tedavi uygulayabilirsiniz?

Doktorunuzun önereceği tıbbi destek dışında evde kendiniz de çocuğunuzdaki egzama problemi ile ilgili önlemler alabilirsiniz. Hassasiyete sebep olabilecek yiyecekleri çocuğunuzun beslenme düzeninden çıkarabilirsiniz. Kaşıntı sırasında kendine zarar verememesi için tırnaklarını kesmeniz faydalı olacaktır. Su ve sabun kuruluğu artıracağı için banyo yapma sıklığını azaltmanız da önerilebilir. Egzamanın yoğun olduğu dönemlerde deniz suyuyla temastan kaçınmanız da kuruluğu önlemenize yardımcı olur. Fazladan kaşıntıya sebep olacak giysileri çocuğunuza giydirmekten kaçının.

Egzama sorunu yaşayan çocuğunuzla ilgilenen herkesin bakım yöntemleri hakkında bilgili olması da oldukça önemlidir. Okula gidiyorsa öğretmenini, aile büyüklerini ve varsa bakıcısını bu konuda bilgilendirin.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0