Çocuklarda Ağlama Nöbetleri

Çocuklar, her an her yerde ağlama nöbetine girebilirler. Bu durum başka insanların içinde gerçekleştiğinde ebeveynler zor durumda kalabilir. Fakat bu durumla başa çıkmanızı sağlayabilecek birkaç önerimiz olabilir.

Çocuklarda Ağlama Nöbetleri

Çocuğunuz dışarıda ağlama nöbetine girerse ne yapmalısınız?

Küçük bir çocuğun sık sık ağlama nöbeti geçirmesi, ebeveynleri için artık normal bir durum olabilir. Fakat bu nöbetlerin uygunsuz yerlerde gerçekleşmesi can sıkıcı bir hâle dönüşebilir. Ortamdaki yargılayıcı bakışlar eşliğinde çocuğunuzu sakinleştirmeniz diğer zamanlara göre daha zor ve stresli olabilir.

Çocuğunuzun dışarıda ağlama nöbetine girmemesi için dışarı çıkmamak pek pratik bir çözüm olmayabilir. Fakat dışarı çıkmadan önce alacağınız önlemler çocuğunuzun ağlama krizine girme olasılığını azaltabilir. Dışarı çıkmadan önce çocuğunuzun kriz çıkarmasını kolaylaştıracak şeyleri elimine ederek işe başlayabilirsiniz. Karnının tok olduğundan emin olun. Dışarı çıkmadan önce çocuğunuzu yoracak aktiviteler yapmamaya gayret edin. Eğer uğramanız gereken birkaç yer varsa, aralarda parka uğrayarak çocuğunuzun sıkılmasını önleyebilirsiniz. Yanınıza alacağınız pelüş bir oyuncak, siz işlerinizi hallederken çocuğunuzun oyalanmasını sağlayabilir.

Çocuğunuz bir kriz çıkarmadan yolculuğu tamamladığında ona iyi davrandığı için teşekkür edebilirsiniz. Böylece sizin takdirini gördükçe iyi davranmaya özen gösterecektir. Fakat iyi davrandığında ya da davranmasını istediğinizde yiyecek veya oyuncakla rüşvet vermeyin. Bu davranış çocuğunuzun her iyi davranışında ödül beklemesine neden olabilir.

Çocuklar ağlama nöbeti geçirdiği zaman ne yapılmalıdır?

Tüm çabalarınıza rağmen çocuğunuz ağlama krizine girdiyse, dikkatini dağıtabilecek şeyler bulmaya çalışabilirsiniz. Eğer bir şey istediği için ağlıyorsa onu istediği şeylerden uzaklaştırın ve dikkatini onun ilgisini çekebilecek başka şeylere odaklamaya çalışın. Çocuğunuz bununla da ikna olmadıysa sakin bir yere gitmeyi deneyin. Kalabalık ve gürültü çocuğunuzun fazla uyarılmasına neden olmuş olabilir. Fakat bunu yaparken çocuğunuzu zorla kolundan tutup sürüklemeyin. Onun yerine kucağınıza alın. Bu hem çocuğunuzun güvende hissetmesini sağlar hem de sesi daha az duyulur. Bir alışveriş merkezindeyseniz çocuğunuzu emzirme odasına götürebilirsiniz ya da eğer dönme imkânınız varsa eve gidebilirsiniz. Sakin yerden ayrılmadan önce iyice sakinleşmesini bekleyin. Çıkarken de sakince konuşarak ona güvende olduğunu hissettirin.

Çocuğunuzun ağlama nöbeti sırasında etrafınızdaki bakışları göz ardı etmeye çalışın. Toplum içinde de olsanız bu durum sadece sizin ve çocuğunuz arasındadır. Çevreden gelecek tepkiler için çocuğunuzu zorlamayın, onu azarlamayın. Utandığınızı belli etmeyin. Çocuğunuz bunu fark ederek size karşı kullanabilir.

Tepkiniz nedir?

like
1
dislike
0
love
1
funny
1
angry
0
sad
0
wow
0