Çocuklara Tuvalet Eğitimi Verilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tuvalet eğitiminde çocuğun üzerine gidilmemelidir. Üzerine giderek, öfkelenerek öğretmek ters tepkiye yol açabilir.

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Verilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklara tuvalet eğitimi verirken neye dikkat etmeliyiz?

Tuvalet eğitimi, çocuk gelişiminde ebeveynlerin sabırlı olması gereken bir meseledir. Bazı çocuklar eğitime uyum sağlayabilirken bazıları tepki gösterebilir. Tepki gösteren çocuk için ebeveyn öncelikle çocuğun bunu neden yaptığını saptamalıdır. Belki de çocuk için bu eğitim erkendir. Eğer durum böyleyse eğitimi yarıda kesip daha sonra ilerletmek en doğrusudur.

Tuvalet eğitimi verilirken kolay ve etkili birkaç yöntemi kullanmak faydalı olabilir. Mesela eğitim lazımlıkla verilecekse, poşetli olan lazımlıklar ilk başlarda işe yarayabilir. Lazımlıklar, klozetleri yüksek bulan ve kullanmak istemeyen çocuklar için oldukça işlevseldir. Üstelik lazımlık, çocuğun tuvaletini çömelerek yapmasına yardımcı olacağı için de sağlıklıdır. Çünkü çömelmek, tuvalet yapabilmek için en uygun pozisyondur.

Tuvalet eğitimini kolaylaştıran yöntemler nelerdir?

Çocuğa karşı kullanılan dil, onun kendisini rahat hissetmesine olanak sağlayacağı için dikkat edilmesi gereken bir meseledir. Mesela çocuk, tuvaleti geldiğinde bunu bağırarak söylüyorsa tepki göstermek yerinde olmayacaktır. Ebeveyn, bağırmasından dolayı rahatsız olmadığını çocuğa belli ederse çocuk, tuvaleti geldiğinde bunu söylemekten çekinmeyecektir. Hatta bu durumu kolaylaştırabilmek adına ebeveyn çocuğa aralıklarla “Çiş geldi mi?” ya da “Kaka var mı?” şeklinde soru sorabilir.

Bazı ebeveynler tuvalet eğitimi sırasında alıştırma külotları kullanmayı tercih edebilirler. Fakat bu külotlar çocuğa bezi hatırlatacağı için eğitimde aksamalara yol açabilir. Eğer yine de kullanılacaksa, dışarı çıkıldığında yedek kıyafet almakta fayda olabilir.

Bazen çocukları tuvalete gitmeye korkutan nedenler olabilir. Eğitimi sürecinde, çocuk kakası geldiğinde tuvalete gitmiyor ama bez bağlanır bağlanmaz kakasını yapıyorsa bunun altında korktuğu bir şey olabilir. Mesela daha önce kabız olmuş ve bu ona acı vermişse tekrar acı çekeceğini düşünerek tuvalete gitmek istemeyebilir. Böyle bir durumda, sağlıkla ilgili bir problem olacağı düşünülerek doktora danışmak iyi olur.

Bunların haricinde klozetin içine düşeceğini düşünmesi ya da sifonun sesi de çocuğu korkutmuş olabilir. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu, çocuğun korkusunu ifade etmesine yardımcı olmaktır.

Her şeyden önemlisi, tuvalet eğitimi verilirken zorlamaya gidilmemesidir. Çocuk isteksiz olabilir, anlayışla karşılanmalıdır. İsteksizliğinin üzerine öfkeyle gidilmemeli, çocuğun kendini ifade etmesine fırsat verilmelidir. Yine de başarılı olunamıyorsa eğitimi daha sonraki süreçte devam ettirmek üzere bitirme tavsiye edilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0