Çocuklara Şiiri Sevdirmek

Şiir okumak insanların duygusal yönde gelişmesi açısından önemlidir. Şiir ruhu besler ve hayal gücünü geliştirir. Bu nedenlerden dolayı çocuklara şiir okuma sevgisini aşılamak anne ve babaların önemli bir görevidir. Çocuklara şiiri sevdirmek için ne yapabiliriz?

Çocuklara Şiiri Sevdirmek

Çocuklar neden şiiri severler?

Şiir, bir dili anlamak ve onu yorumlamak için önemli bir edebi türdür. Okul öncesi dönemde çocukların şiirle ilgilenmesi özellikle duygusal gelişimleri açısından önemlidir. Bu nedenle anne ve babalar çocukların gelişimi açısından şiire büyük bir önem vermelidir. Hâlihazırda şiir okumak eğlenceli bir aktiviteyken bunu çocuklarla yapmak çok daha keyifli olacaktır.

Çocuklar, gelişim aşamalarının her döneminde şiire karşı ilgi beslemektedirler. Şiirdeki ritim ve ahenk çocukların içinde coşku ve heyecan gibi duyguları tetiklemektedir. Çocukların küçük tekerlemelere ve bilmecelere olan ilgileri, içerilerinde bulundurdukları ritim ile merak duygusundan dolayıdır. Şiirlerde kelimeler arasındaki kafiye ve redifler, kullanılan seslerin tekrar etmesi çocukların dikkatini çeken bir başka yöndür. Çocuklar için şiir adeta bir oyuncaktır. Tekerlemelerde kullanılan ses oyunları hemen hemen her çocuğun hoşuna giden ve ilgisini çeken bir durumdur. Çocukların sevdiği şiirler genellikle heyecanlı, hareketli ve canlı olan şiirlerdir. Çocuklar, hayal dünyalarını bu şiirlerin içerisinde bulabilirler. Bu da onlarda heyecan yaratabilir. Şiirlerde kullanılan kahramanlar, anlatılan hikâyeler çocukların hayal dünyasına yakındır. Bu benzerlik onların şiiri sevmesine olanak sağlamaktadır. Okul öncesi dönemde çocuklar daha çok güldürücü şiirlerden keyif alırlar. Çocuklar genellikle şiirde biçime değil temaya daha fazla dikkat ederler. Şiirlerdeki hikâyeyi ve içeriği daha çok merak ederler.

Çocuklara şiiri nasıl sevdirebliliriz?

Çocukların şiiri sevmesini sağlamak anne ve babalara düşmektedir. Bu sebeple çok küçük yaşlardan itibaren çocuklara şiir dinletmeli ve mümkünse kendi seslerinden şiirler okumaları gerekmektedir. Okurken şiirdeki ahengi uygulamak çocukların şiirleri sevmesi açısından önem arz etmektedir. Erken yaşlarda şiir alışkanlığı kazanan çocuklar şiirin, yaratıcı düşünme ve dili ustaca kullanma gibi yönlerinden rahatlıkla faydalanabilmektedir. Çocukları sıkmayacak konular ve okuma biçimleri seçmeniz gerekmektedir. Sevmedikleri konuları sevmedikleri bir tonda dinledikleri zaman şiirden soğuyabilirler. Küçük çocuklar kendi yaşantılarındaki konuların işlendiği şiirlerden çok keyif alırlar. Bu nedenle ev ve aile yaşamı, doğa olayları ve hayvanlar gibi konular barındıran şiirleri dinletilmesi, onların şiirleri daha hevesle dinlemesine sebebiyet verecektir.

ÇOCUKLARIN RESİMLE İLGİLENMELERİNİN AVANTAJLARI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0