ÇOCUKLARA ŞEKİLLERİ ÖĞRETMEK

Çocuklar yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahiptirler. Bu potansiyelin ortaya çıkması için kendilerini ifade etmeleri gerekir. Çocuklar kendilerini ifade edebilmek için resmi kullanırlar. Çizgi çekmeyi öğrenen çocuklar bu çizgileri kullanarak yeni şekiller ortaya çıkarabilirler. Bu nedenle çocukların şekilleri öğrenmeleri önemlidir. Çocuklara şekilleri öğretmek için çeşitli etkinlikler yapılabilir.

ÇOCUKLARA ŞEKİLLERİ ÖĞRETMEK

Çocuklara şekilleri öğretmek için ne yapabiliriz?

Çocuklar çevrelerindeki nesneleri, insanları, olayları ve bunların birbirleri arasındaki ilişkiyi yetişkinlerden farklı bir şekilde algılayıp yorumlayabilirler. Bu durum onların yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahip olmasını sağlar. Çocukların sahip oldukları bu potansiyeli ortaya çıkarabilmeleri için kendilerini ifade etmeye ihtiyaçları vardır. Normalde çocuklar destek almadan da kendilerini ifade edebilecekleri alanlar bulabilirler. Fakat ebeveyn desteği ve yönlendirmesi sayesinde sahip oldukları potansiyelin daha kalıcı olması sağlanabilir. Böylece çocuklar büyüdüklerinde de yaratıcılıklarını koruyabilirler.

Çocukların kendilerini ifade edebilmek için en çok tercih ettiği yöntemler sanatsal faaliyetlerdir. Sanatın herhangi bir dalı çocuğun kendisini ifade edebilmesi için ona özgür bir alan sunabilir. Fakat resim, uygulaması ve ulaşılması en kolay sanat dalı olduğu için çocuklar resim yapmayı daha çok tercih edebilir. Sanatsal faaliyetler, çocukların sahip olduğu potansiyelin birer beceriye dönüşmesini sağlar. Böylece çocuk bu becerisini yetişkinliğe kadar sürdürebilir. Resim, belirli ögelerden oluşur. Bu ögelerin temeli de çizgidir. Çizgiler sayesinde şekiller ortaya çıkarılır. 3 yaş civarındaki çocuklar, daha önce yaptıkları karalamalarda tekrar eden şekilleri gözlemlerler. Daha sonra bu şekilleri kullanabilmek için o karalamaları taklit etmeye başlarlar. Fakat çocuklar bu şekillerin ne olduğunu ya da nasıl kullanacaklarını bilmezler. Rastgele şekiller çizerek bu şekilleri düzeltmeye çalışırlar.

Çocukların bu şekilleri kullanmayı öğrenebilmeleri için sizin yardımınıza ihtiyaçları olabilir. Ona yaptıracağınız egzersizlerle bu şekilleri daha kontrollü çizmesini sağlayabilirsiniz. Eğer ortaya çıkaramadığı geometrik şekiller varsa bunları da öğretebilirsiniz. Küçük çocuklar genellikle dairelerden ve dikdörtgenlerden yararlanırlar. Üçgen, oval gibi şekilleri de öğreterek ona kendini ifade edebilmesi için daha fazla seçenek sunabilirsiniz. Çocuğunuzun sahip olduğu şekil seçeneklerini artırdıktan sonra bu şekilleri bir araya getirerek daha farklı şeyler ortaya çıkarabilmesini sağlayabilirsiniz.

ÇOCUKLARA ÇİZGİYİ ÖĞRETMEK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0