ÇOCUKLARA RENKLERİ ÖĞRETMEK

Çocuklar kendilerini ifade edebilmek için resmi kullanırlar. Çizim yapan çocuklar renkleri öğrenerek işlerini daha canlı bir hâle getirebilirler. Bir ebeveyn olarak çocuğunuza bu konuda yardımcı olabilirsiniz. Çocuklara renkleri öğretmek sanıldığından daha kolaydır.

ÇOCUKLARA RENKLERİ ÖĞRETMEK

Çocuklara Renkleri Öğretmek İçin Ne Yapabiliriz?

Çocuklar çevrelerindeki nesneleri, insanları, olayları ve bunların birbirleri arasındaki ilişkiyi yetişkinlerden farklı bir şekilde algılayıp yorumlayabilirler. Bu durum onların yüksek bir yaratıcılık potansiyeline sahip olmasını sağlar. Çocukların sahip oldukları bu potansiyeli ortaya çıkarabilmeleri için kendilerini ifade etmeye ihtiyaçları vardır. Normalde çocuklar destek almadan da kendilerini ifade edebilecekleri alanlar bulabilirler. Fakat ebeveyn desteği ve yönlendirmesi sayesinde sahip oldukları potansiyelin daha kalıcı olması sağlanabilir. Böylece çocuklar büyüdüklerinde de yaratıcılıklarını koruyabilirler.

Renkler resimde niçin kullanılır?

Çocukların kendilerini ifade edebilmek için en çok tercih ettiği yöntemler sanatsal faaliyetlerdir. Sanatın herhangi bir dalı çocuğun kendisini ifade edebilmesi için ona özgür bir alan sunabilir. Fakat resim, uygulaması ve ulaşılması en kolay sanat dalı olduğu için çocuklar resim yapmayı daha çok tercih edebilir. Resim, belirli ögelerden oluşur. Bu ögelerin temeli de çizgidir. Çizgiler sayesinde şekiller ortaya çıkarılır. Bu nedenle çocukların çizgiyi öğrenmesi önemlidir. Çocuklar 1-2 yaş civarında kalemi ellerine aldıklarında gelişigüzel karalama yaparlar. Bu karalamalar onların ileride yapacakları çalışmaların ilk adımı olacaktır.

Resmin çizgiden sonra en önemli ögelerinden biri de renklerdir. Renkler resme canlılık ve gerçeklik katabileceği gibi çizilen şekillerin manipüle edilmesi için de kullanılabilir. Hatta çizgi olmadan sadece renklerle de bir eser ortaya çıkarılabilir. Renkler, çocukların kendileri ifade etme biçimlerini genişletir. Bu nedenle çocukların renkleri öğrenmesi önemlidir. Küçük çocuklar renk kavramını henüz anlayamayabilirler bu nedenle renkleri öğrenmeleri de zor olabilir. Çünkü küçük yaşlardaki çocuklar, bir rengin farklı tonlarını ayırt etmekte zorlanabilir. Bu nedenle çocuklara ilk önce ana renkler öğretilebilir. Çocuklar daha sonra ana renkleri kullanarak diğer renkleri ortaya çıkarmayı öğrenebilirler. Bu durum ilk denemelerinde onlara çok şaşırtıcı ve ilginç gelebilir. Çocuğun yaşı ilerledikçe ara tonlar öğretilmeye başlanabilir. Daha sonra ise renklere siyah ya da beyaz katılarak o rengin diğer tonları elde edilebilir.

ÇOCUKLARA ÖRÜNTÜLÜ ŞEKİLLERİ ÖĞRETMEK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0