ÇOCUKLARA KARŞI DAVRANIŞLARINIZDA DİKKATLİ OLUN

Çocuklar zaman zaman asi tavırlar içerisinde olabilirler. Anne ve babalar çocukların gösterdiği bu asi tavrın üstesinden gelmek zorundadırlar. Aileler böyle zamanlarda çocuklarına daha dikkatli yaklaşmalıdırlar. Çocuklara kızmak onları kötü etkileyebilir.

ÇOCUKLARA KARŞI DAVRANIŞLARINIZDA DİKKATLİ OLUN

Çocukların karşısında nasıl davranışlarımızı dikkat etmeliyiz?

Çocukları denetim altında tutmak anne ve babaların görevidir. Bu nedenle onların davranışlarındaki bozuklukları düzeltmek de yine anne ve babaların üstüne düşmektedir. Kimi zaman çocukların yaptığı davranışlar ebeveynler tarafından katlanılamaz düzeyde olabilmektedir. Bu zamanlarda anne ya da babanın davranışlarında dikkatli olması gerekmektedir. Fevri ve düşünmeden karar vermek, bu yönde hareket etmek çocukların veya kendilerinin kötü ya da zor zamanlar geçirmesine sebep olabilir.

Çocuğunuzun yaptığı bir davranıştan dolayı sinirli olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda bağırıp çağırmak, sözlü bir tartışma içine girmek çok olasıdır. Fakat onların çocuk olduğunu unutmamak çok önemlidir. Bu nedenle ebeveynler aldıkları kararlarda veya verdikleri tepkilerde yetişkin olduklarının bilincine varıp ona göre davranmak zorundadırlar. Bağırıp çağırmak, ebeveynle çocuk arasındaki ilişkinin zedelenmesinden başka bir sonuç doğurmayacaktır.

Çocuklara kızmak onları nasıl etkiler?

Rahatsız edici bir olaya tepki göstermek olası bir durumdur. Bu nedenle çocukların rahatsız edici hareketlerine sert tepkiler vermeniz olağan görülür. Fakat yetişkin olmanın getirdiği sorumluluklar sebebiyle çocuklara karşı daha fazla anlayış ve hoşgörü göstermek gerekmektedir. Karşınızdakinin çocuk olduğunu unutmamakla birlikte, yaşanan olayın geçici olduğunu anne ve babalar kendi kendilerine söylerlerse bu durumun üstesinden gelebilmektedirler. Yaşadığınız zor zamanların üstesinden sabrederek gelebilirsiniz.

Buradaki temel husus sabretmektir. Sabırla verilen cevaplar daha kontrollü olacağı için yaşanan rahatsız edici olaya da kontrollü bir şekilde yaklaşmanız mümkün hâle gelecektir. Kontrollü tutum sergilemek, çocuğun rahatsız edici davranışını onarabilmenize yardımcı olacaktır. Çocuğun yaptığı hatayı tartışmayla birlikte kalıcı hâle getirmek yerine, uygun ve anlaşılır bir konuşmayla çocuğun bu hatayı tekrarlamamasına vesile olabilirsiniz. Konuşmanın yanında durumun ciddiyetini anlaması için bir ceza da verilebilir. Yaşanan olayın boyutuyla orantılı olarak bir ceza verilirse hem cezanın uygulanabilirliği daha kolay olur hem de çocuğun cezayı kabullenmesinde bir sorunla karşılaşmazsınız. Yaşanan olayın boyutundan daha büyük boyutta ceza verilirse çocuk yine asi tavırlar sergilemeye ve koyduğunuz kurallara uymamaya devam edebilir.

ÇOCUĞUN BAŞKALARINA BENZEME EĞİLİMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0