ÇOCUKLARA DİSİPLİN EĞİTİMİ VERMEK

Çocuklara Disiplin Eğitimi Vermek, gelişimleri için önemli süreçlerden biri olduğu söylenebilir. Disiplin eğitiminin bazı amaçlarından bahsetmek mümkündür. Çocuklara sağlıklı bir disiplin eğitimi vermenin hem anne ve babalar hem de çocuklar açısından birçok olumlu davranış ve durumu meydana getireceği söylenebilir.

ÇOCUKLARA DİSİPLİN EĞİTİMİ VERMEK

Çocukların gelişimi için önemli bir yere sahip olan disiplin eğitiminin 3 temel amacının olduğu söylenebilir. Bunların, çocukların kendilerine değer vermelerini sağlamak, anne ve babalar ya da diğer insanlarla karşılıklı sevgi ve güvene dayalı bir ilişki gelişmesini sağlamak, başka insanların duygu ve düşüncelerine saygılı olup onları empati kurarak anlayabilmeyi öğretmek olduğu söylenebilir.

Disiplin ile cezalandırmak aynı mıdır?

Çoğu anne ve baba disiplin kavramını cezalandırma ile karıştırabilir. Çocuklara disiplin eğitimi vermenin, onları gerçekleştirdikleri olumsuz davranışlar neticesinde cezalandırmak olmadığı bilinmelidir. Disiplin, çocukların bazı sınır ve kurallara uymayı öğrenmesini sağlayarak onların hem içinde bulundukları dönemde hem de hayatlarının ilerleyen dönemlerinde toplum içinde daha rahat yaşamalarını sağlamak için davranışlarını yönlendirmeye çalışmaktır, denilebilir.

Çocuklara uygun disiplin eğitimi verilerek onların istenilen yönde bazı alışkanlıklar kazanmaları ve davranışlar sergilemeleri sağlayabilir. Bu da çocukların kendi davranış ve düşüncelerini kontrol etmelerini sağlayarak onların sağlıklı bir ahlaki gelişimi süreci geçirmelerini sağlayacaktır. Çocukların bazı davranış ve alışkanlıklar kazanması için cezalandırma ya da çocukları istemedikleri şeye zorlama gibi yöntemlerin etkili olmayacağı söylenebilir. Uygun bir disiplin eğitimi için çocuğun sorumluluk duygusunun geliştirilip, istenilen davranışı yapmaya çocuğun kendisinin karar vermesi sağlanmalıdır.

Çocuklara disiplin eğitimi vermek neden önemlidir?

Disiplin eğitimi gerçekleştirilirken çocukların içinde bulunduğu gelişim dönemine uygun hareket etmenin önemli olduğu söylenebilir. Çocukların gelişim döneminin getirdiği beceriler, ihtiyaçlar, düşünceler belirlenerek çocuğun uygun olmayan davranışları sergilemesinin asıl nedeni tespit edilip uygun bir disiplin eğitimi gerçekleştirilebilir. 

Çocukların disipline edilmesi birdenbire gerçekleşmeyecektir. Bir süreç izlenerek zaman içinde çocukların benlik kontrolünü sağlaması ve istenilen davranışları sergilemeyi öğrenmesi mümkündür. Bu süreçte anne ve babaların, çocukların sergilemesini istedikleri davranışları kendileri de gerçekleştirerek çocuğa örnek olup davranışın daha kolay öğrenilmesini sağlayabilirler.

Disiplin eğitimi esnasında zaman zaman esnek davranmamak, çok sert bir tutum izlemek ve sık sık cezalandırma yöntemlerine başvurmak, disiplin eğitimini ve çocuğu olumsuz etkileyebilir. Böyle durumların içinde sık sık kalan çocuklarda çeşitli davranış bozukluklarının oluşabileceği söylenebilir.

EVİNİZİ BEBEĞİNİZ İÇİN GÜVENLİ BİR HÂLE GETİRİN ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0