Çocuklara Cinselliğin Anlatılması

Anne ve babalar için cevaplamanın en zor olduğu sorulardan biri, “Ben dünyaya nasıl geldim?” olabilir. Bu süreçte çocuğunuzu istemeyerek de olsa yanlış yönlendirme ihtimaliniz sizi tedirgin edebilir. Eğer ki bilinçli ve dikkatli davranırsanız endişelenmenizi gerektirecek bir durum olmayacaktır.

Çocuklara Cinselliğin Anlatılması

Çocuklara cinselliği anlatmalımıyız?

Her ebeveynin aklına “Acaba çocuğumuza cinsel hayat konusunda bilgi vermemiz doğru mudur?” sorusu gelmiştir. Yapılan araştırmalar çocukların, bu soruların cevaplarını ebeveynlerden öğrenemezlerse başka yerlerden öğrenmeye çalışacaklarını göstermektedir. Bu durumun çok sağlıklı olduğu söylenemez. Sizin bazı yöntemlerle çocuğunuza bu durumu anlatmanız en doğru ve en sağlıklı çözümdür.

Çocukların cinsellikle ilgili sorduğu sorulara kaçamak cevaplar vermek sık yapılan bir hatadır. Çocuğun, annesine doğum sırasında neler hissettiğini sorması üzerine, annesinin yaşadığı sevinçlerden ziyade çektiği acılardan bahsetmesi çocuk için olumsuz sonuçlar doğurabilir. Çocuğun dünyaya nasıl geldiğini sorması üzerine de onu leyleklerin getirdiği veya kapının önünde bulunduğu gibi hikâyelerin anlatılması çocuklara verilen kaçamak cevaplardır.

Kimi zaman da aileler nereden geldikleri hususunda çocuklarına sessiz kalarak cevap vermemeyi seçmektedirler. Bu sessizlik çocuklar tarafından bu konuyla ilgilenmenin yasak olduğu duygusunu uyandıracaktır. Akabinde çocuklar cinsellik hakkında daha meraklı ve öğrenmeye daha istekli olacaktır. Bu bastırılan duygular çocuğun bilinçaltına inebilir ve bir yetişkin olduğu zaman hayatını kötü yönde etkileyebilir. Cinsel dürtülerden çocuğa hiç bahsetmemek ise onu bir tabu olarak algılamasına sebep olacaktır.

Cinsel eğitimde ne gibi sonuçlarla karşılaşabiliriz?

Çocukların cinsiyet ayrımı ile ilgili soruları genellikle 2 yaşından itibaren başlamaktadır. Çocuk, sorulara yanıt alamazsa, annenin herhangi bir meyveyi yiyip hamile kalması gibi kendince bazı olasılıklar üretir. Çocuklar bu soruları yalnızca kendi içinde saklamaz. Kardeşi, arkadaşları ve akran gördüğü kişilerle kafasında ürettiği olasılıkları paylaşmak ister ve bu olasılıkların doğruluğunu kanıtlama fırsatı yakalar. Çocuğun buradan ulaşacağı sonuç şüphesiz ki yanlış olacaktır. Bu konuşmalara çevresindeki yetişkin kişiler kulak misafiri olup müdahale ederlerse bir yanlış yönlendirme de onlar tarafından yapılabilir. Bu sebeple çocuklarınıza durumu gerektiği ölçüde sizin açıklamanız belirli bir yaşa kadar detaya inmeden izah etmeniz çocuğunuz için son derece sağlıklı bir ortam yaratacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0