Çocuklara Bedenini Korumayı Öğretmek

by Bebek Melekleri

Çocuklara Bedenini Korumayı Öğretmek Çocuklar için kendi bedenleri keşfedilmeyi bekleyen büyük bir soru işaretidir. Kendilerini neye karşı ve nasıl koruyacaklarını bilmedikleri için bu merak duygusuyla yanlış hareket edebilirler. Çocuklara özel bölgelerini öğretmek ve kendilerini başkalarından nasıl koruyacağını anlatmak küçük yaşlarda başlanması gereken bir eğitim sürecidir.

Ebebeynler cinsel gelişim hakkında çocuklarına nasıl yaklaşmalıdır?

Cinsel gelişim, temelleri erken çocukluk döneminde atılan uzun bir süreçtir. Çocukluk döneminde ortaya çıkan cinsel meraka karşı ebeveynlerin nasıl bir tavır takınacağı tüm yaşamı ilgilendirir. Ebeveynlerin hatalı yaklaşımları pek çok duygunun baskılanmasına sebep olarak problemli davranışların kaynağı olabilir. Anne ve babaların bu konuda çocuklarına neyin nasıl olduğunu öğretmenin yanında kendilerini nasıl koruyacaklarını da öğretmeleri önemlidir. Çocuklar bedeninin korunması gereken sınırlarını bilemez. Merak duygusuyla hareket ettikleri için olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmak olasıdır.

Çocukların özel bölgelerini bilmesi kendilerini korumayı öğrenmeleri için ilk adımdır. Ancak öğretirken özel bölgeleri komik isimlerle adlandırmak yerine gerçekçi yaklaşın ve doğrusunu öğretin. Neden koruması gerektiği konusunda yalnızca ona özel olduğunu ve başkalarının görmesine izin vermemesi gerektiğini anlatın. Çocuğunuz için bu konu çok yeni olduğu için anlamakta zorlanabilir. Bu nedenle çocuğunuzun yaş grubuna uygun düzeyde kelimeler kullanmaya özen gösterin. Bunun için çocuklara özel hazırlanmış resimli kitaplardan faydalanabilirsiniz. Böylelikle kızlar için ve erkekler için nerelerin özel olduğunu anlaması daha kolay olabilir.

Çocuğunuzun özel bölgelerine karşı ebeveynleri dahi olsanız saygılı olmalısınız. Çocuk için anne ve babasının davranışları normal kabul ettiği davranışlardır. Çocuğunuzun banyo sırasında cinsel organlarını, kendi yıkayacak yaşa gelene kadar izin alarak yıkayın. Böylelikle kendine özel olduğunu anlaması daha kolay olacaktır. Çocuğun mahremiyetine öncelikle anne ve babaların saygı göstermesi doğruyu öğrenebilmesi için önemlidir. Çocuğunuza aile içinde özel yaşama dair sınırları öğretmelisiniz. Aile içinde dahi olsa birinin yanında giyinip soyunurken iç çamaşırlarının çıkarılmaması gerektiğini ona anlatın.

Çocuklara Bedenini Korumayı Öğretmek Çocuğun bedenini koruması için ne yapılmalıdır?

Çocuğunuz başka yetişkinlerle veya çocuklarla sosyalleşmeye başladığında sınırları biliyor olması kendisini koruması için esastır. Ancak çocuğunuza kimsenin dokunmamasını sağlamanız mümkün değildir. Çocuğunuzun şefkatli ve sevgi dolu bir dokunuşla art niyetli dokunuşu ayırt etmesini sağlamalısınız. Çocuğunuza bunu iyi anlatamazsanız bir arkadaşına sarılmaya dahi çekinebilir. Korku sınırları öğretmek için başvurmaktan kaçınmanız gereken bir duygu olmalıdır. Art niyetli yaklaşımları hoşlanmadığı ve kendini kötü hissettiği anlar olarak açıklamayı deneyin. Biri art niyetli bir yaklaşımda bulunduğunda korkmaması gerektiğini, bunun yerine tepkisini belli etmesinin faydalı olduğunu öğretmelisiniz. Ayrıca bu davranışı sessiz karşılamaması ve güvendiği birine söylemesi gerektiğini anlatmalısınız. Eğer korku oluşturarak: “Sakın kimsenin sana dokunmasına izin verme.” gibi cümleler kurarsanız çocuğunuz bu durumu yaşadığında kendi suçu olduğunu düşünerek size söylemekten çekinebilir.

Çocuklara cinsel bölgeleri ayıp veya yasak olarak öğretmekten kaçının. Bunu yerine ona özel ve koruması gereken bölgeler olarak öğretin. Sonsuz merak duygusu sebebiyle size bu konuda pek çok soru sorması muhtemeldir. Bu durumda sessiz kalmak, geçiştirmek veya dalga geçmek yapmamanız gerekenlerin başındadır. Bunu yerine anne ve baba olarak sizin de yaş grubuna göre nasıl açıklamalar yapacağını bilmeniz ve çocuğunuzu bilgilendirmeniz gerekir.

Çocuklar ebeveynlerinin söylediklerinden çok yaptıklarıyla ilgilenir. Bu nedenle çocuğunuzun sizi sürekli gözlemlediğini ve ona iyi bir örnek olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Kendini korumak gibi hassas bir konuda örnek teşkil ederseniz daha başarılı olabilirsiniz. Örneğin çocuğunuz sizin arkadaşlarınıza el şakaları yaptığınızı görürse bunu normal kabul edecektir. Ebeveynler arasındaki özel hayatın mahremiyetine de özen göstermeli çocuğun yanında yakınlaşmaktan kaçınmalısınız.

Çocuklar Aileden Nasıl Etkilenir ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin