Çocuklar Sert Oyunları Oynaması

Çocuklar, oyun grupları ya da okul gibi yerlerde diğer çocuklarla yan yana geldiği zaman sert ve kaba oyunlarla karşılaşabilirler. Böyle bir durumda çocuk, önce etrafında olup biteni izlemeye başlar. Gördüğü sert oyunlar, bir zaman sonra onların da yapmak isteyeceği bir hâl alabilir.

Çocuklar Sert Oyunları Oynaması

Çocuklar sert oyunları neden oynarlar?

Psikologlara göre; ebeveynler için olumsuz görülen bu oyun şekli, aslında çocuklar için yararlıdır. Çocuk bu hareketlerle hem içindeki enerjiyi dışarı atar hem de arkadaşlarını tanır. Çocuk, saldırı amacı taşımayan bu oyun şekliyle sınırlarını zamanla öğrenebilir. Bu tip oyunlarda çocuklardan biri oyunu devam ettirmek istemiyorsa ebeveyn, problem çıkmaması adına müdahale edebilir.

Sert ve kaba oyunlar genellikle erkek çocukların babalarıyla oynadığı oyunlarmış gibi görünse de, aslında çocukların ilk gelişim yıllarında ebeveynleriyle kurduğu iletişim yolunun bir göstergesidir. Mesela aralarında geçen gıdıklama, hoplatma gibi aktiviteler bu oyunların bir uzantısı olarak düşünülebilmektedir.

Çocuklar bu sert oyunları arkadaşlarını izleyerek öğrenirler ama bazı çocuklar ciddi anlamda şiddet gördüklerini düşünebilirler. Bu durum, çocuğun oyun kurallarını iyi öğrenemediğini gösterebilir. Böyle bir durumda ebeveyn; çocuğunu doğru gözler, kuralları iyi anlatırsa çocuğun oyuna dâhil olması kolaylaşabilir.

Çocukların sert oyunlar oynamaması için ne yapmalıyız?

Ebeveynleri düşündüren önemli meselelerden biri, dövüş içerikli bilgisayar oyunlarıdır. Bu tip oyunları seven çocuklara kısıtlama getirilirse sonucu kötü olabilir. Yine bu konuda ailesini zora sokan, şiddet içerikli oyunları oynamakta ısrar eden çocukların korkutucu hayalleri, zayıf dil ve oyun becerileri ortaya çıkabilir. Fakat bu konuda neyin doğru neyin yanlış olduğunu kesin bir dille söylemek güçtür. Eğer çocuk şiddet içerikli oyunlara çok fazla ilgi gösteriyorsa onu bu duruma iten şeyi bulmak faydalı olabilir. Sebebi bulunduktan sonra çocuğun sakin ve samimi bir dille başka bir oyuna yönlendirilmesi tavsiye edilir.

Nihayetinde sert ve kaba kuvvet içerikli oyunlar, aslında çocukların arkadaşlarıyla iletişim kurmasında bir yoldur. Aşırıya gidilmediği takdirde engellenmesine gerek yoktur. Saldırgan bir tutumun sinyalleri olarak düşünülmemelidir. Eğer çocuk oyunun bir oyun olduğunu algılayamıyor ve ciddiye alıyorsa, ailenin iletişim becerileri konusunda çocuklarına destek olması önerilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0