Çocuklar Neden Yaramazlık Yapar

Çocukların, yaygın tabirle “yaramazlık” yapmalarının birden çok sebebi olabilir. Anne ve babaların, bu tür davranışların neden kaynaklanabileceğini ve bu durumlarda nasıl davranmaları gerektiğini bilmeleri faydalı olacaktır. Çocuklar neden yaramazlık yapar gelin bakalım.

Çocuklar Neden Yaramazlık Yapar

Yaramazlık nedir ve yaramaz bir çocuk nasıl davranır?

Çocukların sergileyebileceği huysuzluk, söz dinlememe, kurallara uymama, fazla hareketlilik, şımarıklık gibi “yaramazlık” olarak adlandırılan davranışlar, çocukların içinde bulunduğu gelişim sürecinde sergilenmesi normal davranışlar olabilir. Fakat bu tür davranışlara doğuştan gelen bazı problemler ya da anne ve babanın çocuğa yanlış yaklaşımı da sebep olabilir.

Çocuklar bu tür davranışlarda bulundukları zaman anne ve babaların sert tutumlar sergilemeleri ya da çocukları çeşitli şekillerde cezalandırmaları, onların gelişim sürecini olumsuz yönde etkileyebilir. Yaramazlık yaptığı her zaman çocukların sert tepkilerle karşılaşması, onların kişilik gelişimini de olumsuz etkileyip içe dönük bir karakter geliştirerek bağımsız hareket etmekte güçlük çekmelerine neden olabilir.

Çocukların yaramazlık davranışları onların rastgele yaptıkları eylemler değil, genellikle bir amaç doğrultusunda gerçekleştirilen planlanmış eylemler olacaktır. Çocuklar ilgi çekmek, ebeveynlerinden intikam almak ya da kendini yetersiz görmesi gibi sebeplerden dolayı yaramazlık yapabilirler.

Çocuklar neden yaramazlık yapar?

Yaramazlığın sebeplerinden biri de genellikle doğuştan gelen fizyolojik bir problem olan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu da olabilir. Bu çocuklarda çok fazla hareket etme, konsantre olamama, huysuzluk, bir şeye olan hevesi çabuk kaybetme gibi durumlar görülebileceğinden yaramazlık olarak tabir edilen davranışları sergilemeleri mümkündür. Bu tür durumlar gözlemlenen çocuklar için bir uzmana danışarak yaşadığı problemleri uygun şekilde sonlandırmak için yardım alınabilir.

Anne, baba ve çocuk ilişkilerinde, anne ve babanın çocuğa karşı olan yanlış tutumları da yaramazlığın sık görülen nedenleri arasındadır. Çocuklar, anne ve babalarının ona karşı olan davranışlarından dolayı intikam almak ya da onların ilgisini çekebilmek amacıyla da yaramazlık yapabilirler. Böyle durumlarda çocuklar genellikle bilinçli olarak, hatta anne ve babaların yanındayken bile bu tür davranışlar sergileyebilirler.

2,5 yaş ile 6 yaş arasındaki dönemde bulunan çocukların yaramazlık yapma ihtimallerinin daha fazla olacağı söylenebilir. Bu dönemde bulunan çocukların gelişim dönemlerinin getirdiği özellikler sebebiyle kurallara karşı gelme, tutarsızlık, isyankârlık gibi davranışlar sergilemeleri normal olacaktır. Bu sebepten dolayı ebeveynlerin, çocukların içinde bulundukları gelişim dönemlerinin özelliklerini bilmeleri ve çocuğun davranışlarını bu doğrultuda değerlendirmeleri önemlidir.

ÇOCUKLARDA KARŞI ÇIKMA ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0