Çocuklar İçin Saç Bakım Önerileri

Çocuklar kişisel bakımlarına dikkat edebilecek olgunlukta değildir. Bebeklikten itibaren çocuğunuzun saç bakımı sizin üstlenmeniz gereken bir görevdir. Çocuğunuzun saç bakımını belli bir rutinde yapmayı ve her seferinde özen göstermeniz gereken noktaları atlamamalısınız.

Çocuklar İçin Saç Bakım Önerileri

Çocuğunuzun saç bakımı için neler yapabilirsiniz?

Çocuk ve bebek bakımı denince genellikle göz ardı edilen bir konu olsa da saç bakımı oldukça önemlidir. Çocuğunuzun bakımı için harekete geçmeden önce saç yapısını bilmeniz oldukça önemlidir. Saçın kısa veya uzun oluşu da bu kapsamda değerlendirilmelidir. Çok zor taranan kıvırcık uzun bir saç yapısıyla kısa, ince telli ve düz bir saç yapısının ihtiyaçları birbirinden farklı olacaktır. Saç yapısını tanımanız ne tür bir şampuan kullanmanız gerektiğiyle ilgili size ipuçları verir.

Şampuan seçerken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Şampuan seçerken dikkat etmeniz gereken nokta saç yapısından çok içeriğindeki kimyasallardır. Çocuğunuzun banyo sırasında gözlerini yakmayacak olan içeriği temiz bir şampuan kullanmak sağlık açısından yararınıza olacaktır. Eğer çocuğunuz zor bir saç yapısına sahipse şampuanlama sonrasında yine içeriği temiz olmak kaydıyla bir saç kremi kullanabilirsiniz. Saç kremi, banyo sonrası taramayı kolaylaştıracaktır. Saç kremi yerine her saç tipi için taramayı kolaylaştıracak spreylerden alabilirsiniz. Eğer saç kremi veya spreyini kullanmak yerine doğal bir yöntemi tercih ediyorsanız yağlardan faydalanabilirsiniz. Avcunuza birkaç damla argan yağı veya Hindistan cevizi yağı alıp çocuğunuzun saç uçlarına uyguladığınızda tarak daha kolay kayarak saç uçlarını açacaktır.

Tarama sırasında kullanılan ürünlerden çok tarak seçimi önemlidir. Zor ve dolaşmış hâldeki saçlar için ince dişli bir tarak kullanmak çocuğunuzun canını acıtabilir. Tarak tercih ederken seyrek dişli ve sivri uçlu olmayan modeller çocuğunuz için uygundur. Bebeklik dönemi daha hassas olduğu için anne-bebek mağazalarında ve eczanelerde satılan bebek taraklarından satın alabilirsiniz.

Saçı tararken yıpratmamaya özen göstermeniz de önemlidir. Tarama sırasında öncelikle saç uçlarını açmaya ve uçtan dibe doğru kademeli olarak aça aça ilerlemeye özen gösterin. Tararken saçı çekiştirmeyin. Nazik hareketlerle tarayın.

Çocuğunuz için kullandığınız saç bakım ürünlerinin tümünün ona özel olmasına özen göstermek konusunda hassas olmalısınız. Kişisel saç bakım ürünlerini paylaşırsanız bit, saç dibinde oluşan mantar enfeksiyonu gibi problemler çocuğunuza bulaşabilir. Ayrıca çocuğunuzun saç bakım ürünlerini düzenli olarak temizleyin. Bu işlem için sıcak su ve sabun kullanmanız yeterli olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0