BEBEĞİNİZLE OYNAYABİLECEĞİNİZ KELİME OYUNLARI

Çocuklar, ilk yıllarında çevrelerini gözlemleyerek ve onlarla etkileşime geçerek becerilerini geliştirebilirler. Çocuklar için kelime oyunu gelişime ve öğrenmeye katkı sağlayabilir.

BEBEĞİNİZLE OYNAYABİLECEĞİNİZ KELİME OYUNLARI

Çocuklar için kelime oyunu faydalı olur mu?

Çocuklar, ilk yıllarında hızlı bir gelişim sürecine girerler. Fiziksel gelişimlerinin dışında, zihinsel gelişimleri de hızla devam eder. Çevrelerindeki cisimleri tanımaya ve olan bitenleri anlamlandırmaya başlarlar. 37 haftalık bir çocuk, henüz konuşamıyor olsa bile çevresinde konuşulanları anlayabilir. Çünkü gözlem yaparak nesneleri tanımlamış ve ailesinden duyarak onların isimlerini öğrenmiştir.

Bu haftalarda çocuklar ses denemeleri yapabilirler. Özellikle sesli harfler çıkarabilirler ve sessiz harflerle birleştirerek basit heceler oluşturabilirler. Hatta bazı çocuklar telaffuzu kolay ve kısa kelimeleri söylemeyi öğrenebilirler. Çocuğun bu davranışları konuşmanın ilk adımlarını oluşturur. Onu konuşmaya teşvik etmek ve kelimeleri söylemeyi öğrenmesini sağlamak için çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Böylece hem birlikte eğlenceli vakit geçirmiş olursunuz hem de onun dil gelişimine katkı sağlayabilirsiniz. Bu dönemde çocuklar, nesneleri tanımlamaya başlarlar ve cisimleri incelemeye alırlar. Çocuğunuzun cisimleri daha rahat tanıyabilmesi için özellikle ilgilendiği nesneler varsa bunların adını tekrar edebilirsiniz. Çocuğunuz işaret diliyle bir nesne gösterdiğinde onun ilk önce ismini söyleyip sonra da özelliklerinden bahsedebilirsiniz. Böylece çocuğunuz cisimleri tanımaya fırsat bulabilir.

Bunun dışında resimli hikâye kitaplarından da faydalanabilirsiniz. Çocuğunuzu kucağınıza alıp kitaptaki nesneleri işaret ederek bunları çocuğunuza açıklayabilirsiniz. Böylece ev ortamında olmayan nesneleri de tanıma fırsatı vermiş olursunuz. Küçük görevlendirme oyunları da bebeğinizin cisimleri tanımasına yardımcı olabilir. Bir nesnenin ismini söyleyerek onu size getirmesini isteyebilirsiniz. Nesneleri getirmenin dışında, siz başka odadayken çocuğunuzu yanınıza çağırmayı da deneyebilirsiniz. Böylece çocuğunuz ona seslendiğinizi fark edecektir.

BEBEĞİNİZİN ÇEVRESİNİ KEŞFETMESİNİ SAĞLAYACAK OYUNLAR ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0