Çocuklar İçin İdeal Kalori Miktarı

Yemek yemek çocuklar tarafından genellikle sevilmeyen bir aktivitededir. Çoğu çocuk çok sevdiği birkaç besin dışında bir şeyle karşılaştığında yemeyi reddeder. Çocukların tüm besin gruplarından yeterli miktarda tüketmesi için kabul edilen standartlar aileler tarafından dikkate alınmalıdır.

Çocuklar İçin İdeal Kalori Miktarı

Kalori sayımı yapmak neden önemlidir?

Çocuğunuzun yeteri kadar beslendiğinden emin olmak istiyorsanız önüne koyduğunuz yemeklerin neler içermesi gerektiğini iyi bilmelisiniz. Kalori sayımı çocuğunuzun beslenme düzeni açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple çocuğunuzun alması gereken kalori miktarını ve hangi besinin ne kadar kalori içerdiğini bilmek yeterli beslenmesini sağlamanız için size yardımcı olacaktır.

Çocuklar için ideal kalori miktarı nasıl olmalıdır?

Bir çocuğun günlük olarak alması gereken kalori değeri 900 ila 1700 arasındadır. Çocuğunuzun boy, kilo, yaş ve aktivite durumuna göre bu kalori miktarı değişebilir. Doktorunuza danışarak öğrenebileceğiniz ideal kaloriyi her gün tam olarak tutturmak için uğraşmanız yersiz olacaktır. Gereken kalori düzeyine sadık kalıp kalamadığınızı çocuğunuzun kilosunu düzenli olarak ölçerek takip edebilirsiniz. Çocuğunuz ideal kilosundaysa kilosunda gözlemlenen bir artış gereğinden fazla kalorili beslendiğine işaret olabilir. Kilosu yüksek bir çocuğun kalori düzeyinin dengelenmesiyle kilosunun normale inmesi de aynı şekilde değerlendirilebilir.

Kalori miktarının çok düşük veya çok yüksek tutulması pek çok problemi beraberinde getirir. Çocuklar gün boyunca sürekli olarak aktivite hâlindedir. Bu aktiviteler sırasında yiyeceklerden aldıkları kalorileri yakarlar. Eğer çocuğunuz yeteri kadar beslenmiyorsa oyun sırasında çabuk yorulabilir. Sürekli olarak yetersiz kalori alan çocukların zihinsel ve bedensel gelişimleri, yeteri kadar beslenen akranlarına göre daha yavaştır. Normal kabul edilen sınırın üstü değerlerde kalori alımı da sürekli olduğu hâlde obezite gibi beslenme bozukluklarına neden olabilir.

Çocuğunuzun alması gerekten kalori miktarı ne kadar hareketli olduğuna göre değişiklik gösterir. Örneğin yaz, çocukların aktivitelere katılımının daha fazla olması, parka gitmek için havanın uygun olması gibi sebeplerle kalori ihtiyacının daha fazla olduğu mevsimdir.

Kalorinin hangi besin grubundan karşılandığı da yeterli beslenme düzeyini belirler. Karbonhidrat grubu çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu kalorinin yüzde ellisini karşılar. Ancak hangi karbonhidrat içeren besini seçeceğiniz önemlidir. Beyaz un, şeker gibi basit karbonhidratlar yerine tam buğday, çavdar, yulaf veya baklagiller gibi kompleks karbonhidratlar seçilmek daha besleyici olacaktır. Sağlıklı yağlar açısından zengin, proteini, kalsiyum değeri yüksek, gerekli vitaminleri içeren bir beslenme düzeni çocuğunuz için idealdir.

Çocuğunuzun beslenme programına dâhil etmeniz gereken besinlerle ilgili, yaşına ve fiziksel gelişimine göre doktorunuza danışabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0