Çocuklar İçin Hobiler

Çocuklar keyif alacağı faaliyetleri ararken neye yöneleceğine genellikle zaman içerisinde karar verirler. Bu süreç içerisinde çeşitli faaliyetlere yönelirler ve bunları deneme-yanılma yoluyla keşfetmeye çalışırlar. Çocuklar için gelişimi destekleyen hobiler vardır.

Çocuklar İçin Hobiler

Çocuklar için hobiler nelerdir?

Bazı yetenekleri doğrultusunda çocuklar ilgi alanlarını belirlerler. Bunları, genellikle iyi yaptıkları faaliyetler içerisinden seçtikleri bilinmektedir. Hobi seçimleri, genellikle yarar sağlayacağı yahut eğleneceği faaliyetlerdir. Bu sebeplerden ötürü çocuk bir faaliyete yönelir ve ilgi besler. Hobiler bireyin gereksinimlerini karşıladıkları uğraşlardır. Gereksinimler ne kadar büyük olursa ilgi de o kadar artar. İlgilendikleri uğraşlar, çocukların doğuştan sahip oldukları, doğuştan gelen özellikleri değildir zamanla elde edilir ve bireysel bir konudur. Bu hobiler bireyin gelişimiyle doğru orantılıdır. Eğer ki çocuğunuz normalden hızlı veya yavaş gelişmişse hobileri de buna göre şekillenecektir. Çocuğunuzun eğer ki kas gücü ve koordinasyonu gelişmediyse spor türü oyunlara ya da hobilere yönelmemeyi tercih ettiğini gözlemleyeceksiniz. Ayrıca bu hobiler yakın çevreyle de ilintilidir. Eğer ki çevresi çocuğun ilgi alanına hitap etmiyorsa bu doğrultuda çocuğun ilgi alanının gelişme gösteremediği gözlemlenmektedir. Yaş ilerledikçe hobiler değişir ve yaşın getirdiklerine doğru evirilmesi beklenmektedir. Ayrıca yeni hobiler eklendikçe eskiden olan hobiler önemini yitirecek ve belki de zaman içerisinde tamamen hobi olmaktan çıktığı gözlemlenecektir.

Çocuklar kendi hobilerini nasıl keşfedebilirler?

Hobilerin önemi, öğrenmek için birer motivasyon kaynağı oluşturmalarıdır. Hoşuna giden bir ilgi alanında çocuk iyi olmayı isteyecektir ve bu alanda iyi olmak için daha çok uğraşacaktır. Eğer ki bu ilgi alanı yararlı bir şeyse çocuğun gelişimine katkı sağlayacaktır. Bir çocuğun hoşuna giden şeyleri öğrenmek için sohbet esnasında daha çok nelerden bahsediyor veya siz konu açtığınızda nerelere daha fazla dikkat kesiliyor bunlara dikkat edebilirsiniz. Ya da soracağınız “Eğer ki her şeye sahip olabilseydin, neyi elde etmek isterdin?” tarzındaki sorularla da ilgi alanını öğrenebilirsiniz.

ÇOCUKLARDA ÇİZİM VE YARATICILIK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0