ÇOCUKLAR TARTIŞMAYA BAŞLADIKLARINDA YAPILMASI GEREKENLER

İstediklerinin olması konusunda zaman zaman ebeveynleriyle inatlaşan çocuklar, bunu tartışarak çözüme ulaştırmak isteyebilirler. Böyle bir durumda ebeveyn, çocukla tartışmak yerine kurallarının netliğini belli etmelidir. Çocukla tartışma sırasında ne yapılmalıdır gelin bakalım.

ÇOCUKLAR TARTIŞMAYA BAŞLADIKLARINDA YAPILMASI GEREKENLER

Çocukla tartışma sırasında ne yapılmalı?

Ebeveynler, ev içi düzenin sağlanması, çocuklarının daha disiplin içinde yaşamaları için günlük hayata bazı kurallar koyabilirler. Kuralları bilen çocuk zaman zaman farklı nedenlerle bunları çiğnemek isteyebilir. Ebeveyn bu tip bir durumla karşılaştığında tartışma ortamı yaratmaktan uzak bir tavır sergilemelidir. Çünkü inatçı çocuklar için bir şeylerin tartışılabilir olması, o konuda seçeneklerinin olabileceği anlamına gelmektedir. Yani onlar için daha çok bağırmak, daha çok kazanmak anlamına gelebilir.

Böyle durumlarda ebeveynin yapması gereken şey kuralın net olduğunu çocuğa belli etmektir. Ebeveyn konuyu kapatmış olmasına rağmen çocuk hâlâ tartışmaya devam ediyorsa tartışmanın kapandığı net bir şekilde gösterilmelidir. Ebeveyn, çok da öfkelenmeden tartışmanın bittiğini, eğer dedikleri yapılmazsa ceza alacağını söyleyebilir (odasında 5 dakika yalnız kalmak gibi).

Ebeveynler kuralları nasıl net hale getirebilir?

Ebeveyn kurallar koyarken bu kuralların sürekli ve kesin olduğunu çocuğa öğretmelidir. Eğer çok fazla hoşgörülü olur, çeşitli sözler verir ya da gereğinden fazla açıklamalar yaparsa çocuk bir gün gelip “Neden?” şeklinde soru sorabilir. Bu da kuralların tartışılabilir bir ortama girmesine sebep olabilir.

Çocukla kuralları tartışmanın hiçbir sakıncası yoktur. Nihayetinde çocuk evindedir, sadece annesi tarafından günlük hayatı düzene koymak adına kurallar koyulmuştur. Fakat yine de eğer tartışılacaksa, kuralların geçerliliğini koruması için ebeveynin dikkatli olması gerekir. Mesela çocuğuna, “Benim dediklerimi yaparsan ben de sana bunu yapmanı neden istediğimi anlatırım.” gibi bir açıklama yaparsa, kuralın geçerliği korunmuş olur.

Ebeveynin koyduğu kurallar üzerine çocukla tartışması, çocuk tarafından farklı algılanabilir. Çocuk istenilen şeylerin bir zorunluluğunun olmadığını, tercihine bağlı olarak bunları değiştirebileceğini düşünebilir. Bu yüzden tartışma başlamadan önce ebeveyn ile çocuk arasında birliğin sağlanmış olması gerekmektedir. Böylelikle ebeveyn, tartışmamın ortaya çıkmasını engellemiş olur.

Mesela ödevlerini yaptıktan sonra arkadaşlarıyla oyun oynamasına izin verilen bir çocuk düşünelim. Çocuk, ödevini oyun oynadıktan sonra yapmak isteyebilir çünkü o an oynamak onun için daha keyiflidir. Böyle bir durumda annesine karşı direnebilir. Anne, ancak ödev yaptıktan sonra oyun oynayabileceğini, bunun nedenini de ödevi bittikten sonra anlatacağını çocuğa söyleyebilir. Böylelikle çocuk, kuralların kesinliğinden emin olur.

ANNE VE BABALARIN BİRBİRLERİYLE İLİŞKİSİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0