Çocukla Kaliteli Zaman Geçirmek

Genellikle çalışan anne ve babalar çocuklarıyla geçirecekleri zaman kısıtlı olduğu için bu durumu fazlasıyla önemseme eğilimindedir. Birlikte geçirilecek kaliteli zaman, ebeveynler ve çocuklar için aynı anlama gelmez. Çocuğunuzla geçirdiğiniz her anın kaliteli olduğunu bilip onun mutluluğu için uğraşmanız en doğrusu olacaktır.

Çocukla Kaliteli Zaman Geçirmek

Aileler çocuklarıyla nasıl kaliteli zaman geçirirler?

Hafta içi çocuğunu bir bakıcıya, kreşe veya aile büyüğüne bırakıp işe gitmek çoğu aile için çocuğuyla geçirilen zamandan fedakârlık yapmak anlamına gelir. Durum böyle olunca da çocukla geçirilecek hafta sonları ekstra özenle planlanır. Çocuğunu hiçbir şeyden mahrum etmek istemeyen anne ve babalar kısıtlı zamana sığdırdıkları pek çok planla onu mutlu etmek için ellerinden geleni yapar. Ancak gün sonunda genellikle şikâyet eden ve memnun olmamış çocuklarıyla karşılaşırlar. Bunun sebebi genellikle planlar hakkında çocuğa danışmamak olabilir. Ayrıca bu tip aktiveleri bir zorunluluk gibi sürekli olarak yapmak küçük çocuğunuzu eğlendirmekten çok yorabilir. Böyle durumlarda çocuğunuz planlarınızdan ötürü mutlu olmadığında üzülmek yerine onunla geçirdiğiniz her anın onun için çok kıymetli olduğunu bilmeniz ve bir sonraki planlamayı buna göre yapmanız yerinde olacaktır.

Çocuklar için anne ve babalarının yanında olduğu her an kaliteli zaman anlamına gelebilir. Bunun ilgisini toplayacak kadar kısa süreli dış mekân etkinlikleri veya evde resim yapmak olması onun için önemli değildir. Bir çocuk için anne-babayla geçirilen zaman sadece oyun oynamak anlamına gelmez. Kendi yeterlilikleri çerçevesinde ona ev işlerinden pay vererek size yardım etmesini sağlamanız da onun için oldukça keyiflidir. Bu tip aktiviteler ev işleriyle ve çocuğunuzla aynı anda zaman geçirmenizi sağladığı için sizin de yararınızadır. Bazen babasına sofrayı kurarken yardım etmek bir çocuk için babasıyla müze gezmekten daha kıymetli olabilir. Kaliteli zamana için uğraşıp hafta sonları için sürekli yoğun planlar yapmak yerine hafta içi programındaki banyo saatine, uyku öncesine dâhil edeceğiniz birkaç oyun kaliteli zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

Yalnızca çalışan anne ve babalar değil, evde olanlar da çocuklarıyla sürekli olarak kaliteli zaman geçirememekten şikâyetçi olabilir. Çocuğunuz için kaliteli zaman kavramının, onun yanında olduğunuz ve ilgi gösterdiğiniz her an anlamına geldiğini unutmamalısınız. Yeteri kadar iyi zaman geçiremediğiniz için endişe etmek yerine beraber olduğunuz her andan keyif almaya çalışmalısınız.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0