Çocukla İletişimde Anlayış

by Bebek Melekleri

Çocuklar, iletişim kurma becerileri henüz çok fazla gelişmediği için sosyal hayatta yetişkinler kadar özenli davranamazlar. Ayrıca anne ve babalar da her an aynı ruh hâline veya tahammül sınırına sahip olmayabilir. Bu durumda kimi davranışlar anlayışla karşılanırken kimileri karşılanmayabilir. Çocukla iletişim nasıl olmalıdır gelin bakalım.

Çocukla iletişim nasıl olmalıdır?

Anne ve babaların çocuklarıyla aralarındaki iletişimde ne derece anlayışlı olacakları çocuklarını yetiştirme biçimlerine bağlı olarak değişebilir. İdeal olan çocuk yetiştirme biçimi tercih ediliyorsa anne-babalar çocuklarına karşı daima hoşgörülü, destekleyici, açıklayıcı ve ilgili olmalıdır. Ancak durum her zaman böyle olmayabilir. Kimi anne babalar çocuklarını baskı ve otoriteyle büyütmeyi tercih eder. Bu ilişki biçiminde çocuğun anlayışla karşılanmadığı anlar çoğunluktadır. Bunun sonucunda çocuk bastırılmış ve kendine güvensiz bir bireye dönüşebilir.

Çocuk ile aile arasındaki anlayış düzeyi anne ve babanın kişisel özelliklerine bağlı olabilir. Bazı bireylerin yalnızca çocuklara karşı değil tüm insanlara karşı anlayış konusunda tahammül sınırları düşük olabilir. Bu nedenle çocuğun sorularına, isteklerine, kuralları esnetmeye veya iletişimlerindeki olumsuzluklara bir noktaya kadar sabredebilirler. Kimi durumlar büyük bir anlayışla karşılanırken kimileri sonucunda çocuğa tepki gösterilebilir. Bu durum ebeveynlerinin kendi yetiştirilme tarzlarına, büyürken edindikleri deneyimlere, sosyal çevrelerine, sosyoekonomik düzeylerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ayrıca anne ve babaların anlayış düzeyi günlük ruh hâllerine, bedensel ve zihinsel yorgunluklarına göre de değişebilir. Bu durum oldukça normal olsa da çocuklar üzerinde olumsuz etkiye sebep olabileceğinden mümkün olduğunca anlayışlı ve tutarlı olmaya özen gösterilmelidir.

Anne ve babalar çocuklarına, büyük veya küçük olmalarına göre de farklı düzeylerde anlayış gösterebilir. Bu durumda evdeki küçük çocuğa fazlasıyla anlayışlı davranılırken büyük çocuğu daha fazla reddetmek, büyük çocuktaki rekabet duygusunu arttırabileceğinden dikkatli davranılması gerekir. Bazı çocuklar toplumsal değerlere, kurallara veya ailenin öğretilerine karşı uyumsuz davranışlar sergileyebilir. Çocuğun kişilik özelliklerindeki olumsuzlukların sürekli tekrar eder hâlde olması anne ve babanın anlayış düzeyini büyük ölçüde etkiler. Anne ve babaların anlayışı ve kabullenmeyi bir kenara bırakması bu olumsuz davranışları besler. Bu iki durum birbirinden etkilenerek ilerlediği için anne ve babaların aradaki dengeyi kurması gerekir.  

Her ne kadar çocuklara karşı anlayışlı davranmak ideal olsa da bazen mümkün olmayabilir. Çocuklar sergiledikleri olumsuz davranışlar karşısında geçiştirmek için gösterilen bir anlayışı gördüklerinde bunun samimi bir tepki olmadığını anlarlar. Bu gerçekçi olmayan anlayışın çocuklar tarafından fark edilmesi sonucunda akılları karışabilir. Anne ve baba onayı çocuklar için oldukça önemli olduğundan bu konuda bir karışıklık davranışlarında tutarsızlığa yol açabilir. Ayrıca bu yaklaşım çocuğun olumsuz davranışı sürdürmesine de neden olabileceği için doğru zamanda doğru tepkiyi vermek önemlidir.

ÇOCUĞUNU DÜŞÜNEN ANNE ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin