Çocukla Aynı Yatağı Paylaşmak

Bebekler doğdukları günden itibaren annelerine yakın olmaya ihtiyaç duyarlar. İhtiyaçlarının karşılanması ve güven duygusunun oluşturulması için ilk zamanlar birlikte yatmak önemlidir. Ancak gelişimin ileriki evrelerinde yatakların ayrılmaması pek çok probleme neden olabilir.

Çocukla Aynı Yatağı Paylaşmak

Neden çocuklar ailesiyle aynı yatakta yatarlar?

Ebeveynler bebek sahibi oldukları ilk dönemlerde bebeklerinin sürekli güvende olduğundan emin olmak ister. Bu kontrolcü tavır bebeğin ihtiyaçlarının giderilmesi açısından değerlendirildiğinde faydalıdır. Sürekli olarak bebeğinin yanında olmasını isteyen anneler bir süre bebekleriyle birlikte uyur. Bu durum ilk aylarda bebek için pek çok açıdan faydalıdır. Bebekler küçük ve sıcak bir alan olan anne karnından çıkıp dünyaya geldiklerinde kendilerini güvende hissetmeye ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle ebeveynleriyle yatan bir bebek daha güvende, huzurlu ve sakin hisseder. Ancak bebek gelişiminin ileriki evrelerine geldiğinde, gece emmeleri bittiğinde ve yalnız yatma dönemine ulaştığında hâlâ birlikte yatıyor olmak ileride yaşanacak problemlere zemin hazırlar.

Çocukla aynı yatakta yatmak ne gibi problemler ortaya çıkmasını sağlar?

Gece birlikte yatma süreci anne ve bebek arasındaki alışkanlık sebebiyle uzun yıllar devam edebilir. Pek çok açıdan sağlıklı olmayan bu durum ileriki yaşlarda ortaya çıkacak problemlerin temeli olabilir. Çocuklar ebeveynlerine karşı bağımlı bir biçimde yetiştirildiklerinde kendi başlarına bağımsız hareket etmekte güçlük çekebilir. Genellikle çocuğuyla gün içinde çok fazla zaman geçiremeyen ebeveynler uyku vaktini beraber geçirmekte bir sorun olmadığına inanabilir. Ancak uyku çocuğunuzun bağımsız sürdürmeyi öğrenmesi gereken bir eylemdir. Birlikte yatma süreci ne kadar uzatılırsa alışkanlık artacağından yatakları ayırmak o kadar zor olacaktır. Yatakları ayırma kararı verildiğinde çocuk çok uzun süre anne ve babasıyla birlikte yattıysa büyük tepkiler verebilir. Anne ve babasının güvenli kollarından başka bir odaya veya yatağa bırakılan bir çocuk terk edilmiş hissedebilir. Bu durumda ebeveynlerin istemedikleri davranış bozuklukları problemleriyle karşılaşmaları olasıdır.

Çocuklarıyla aynı yatağı paylaşan ebeveynler bu durum öncelikle kendileri değerlendirmelidir. Çocuktan ayrı kalamamak sıklıkla rastlanan anne-baba davranışlarındandır. Eğer çocuğunuzla yıllar geçmesine rağmen aynı yatağı paylaşıyorsanız bunun kimin isteği olduğuna karar vermelisiniz. Çocuğunuz belki de siz istemediğinizde gönüllü olarak kendi odasında keyifle uyuyabilir. Ancak anne ve babaların çocuklarına gereğinden fazla bağımlı davranışları çocukları da olumsuz etkileyebilir. Aksi durumdaysa çocuk anne ve babaya fazlasıyla bağlı ve bir birey olduğunun ayırdına varamıyor olabilir.

Aynı yatağı paylaşmak çocuğun psikolojisi ve ebeveynlerin mahremiyeti açısından belli bir dönem itibariyle terk edilmesi gereken bir davranıştır. Eğer bu sorunu kendiniz çözemiyorsanız, çocuğunuzu olumsuz etkilememek için bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
2
funny
1
angry
0
sad
1
wow
0