TİYATRO ETKİNLİKLERİNİN ÇOCUKLARA SAĞLAYACAĞI AVANTAJLAR

Tiyatro, çocuklar için güçlü bir öğrenme ortamı yaratacağından son derece faydalı bir aktivite olabilir. Anne ve babalar, çocuklarının tiyatroyla ilgilenmelerini sağlayarak onlara birçok açıdan katkı sağlayabilirler. Çocuk ve tiyatro, çocuk için faydalı olacaktır.

TİYATRO ETKİNLİKLERİNİN ÇOCUKLARA SAĞLAYACAĞI AVANTAJLAR

Çocuk ve tiyatro ilişkisi nasıldır?

Tiyatro etkinlikleri, çocukların hem görsel hem işitsel uyaranları takip edebildiği ve gözlem yapma şansı bulabildiği etkinliklerdir. Bu sayede çocuklar tiyatro ile birçok şey öğrenebilirler. Bu etkinliklerin çocukların gelişim süreçlerine de katkı sağlayacağı söylenebilir.

Çocuklar, gerçek hayatın taklit edildiği oyunları izleyerek kendilerini gerçek yaşama hazırlayabilir, kurgusal oyunlar sayesinde ise çocukların hayal güçleri ve gözlem yetenekleri gelişebilir. Çocuklar izlediği ya da aktif olarak içinde bulunduğu tiyatro oyunlarındaki karakterle özdeşim kurarak da birçok şey öğrenmeleri mümkündür. Çocukların tiyatro oyunundaki kahramanların özelliklerinden etkilenme olasılığı olduğundan izledikleri ya da içinde bulundukları oyunların içeriğinin çocuklar için uygun olmasına özen gösterilmelidir. Çocukların kendilerine uygun içerikteki tiyatro oyunlarını izlemesi, onların çeşitli korku ve endişelerinin yok olmasını da sağlayabilir.

Tiyatronun çocuklara sağlayacağı avantajlar nelerdir?

Tiyatro etkinlikleri, çocukların zihinsel gelişimleri için de büyük katkılar sağlayabilecek aktivitelerdendir. Çocuklar izledikleri oyunlar sırasında, kahramanın yerine kendilerini koyarak, o rolü kendisinin oynaması durumunda nasıl davranacağını düşünmek gibi zihinsel aktiviteler içinde bulunarak hayal güçlerinin, yaratıcılıklarının, problem çözme yeteneklerinin ve daha birçok zihinsel özelliklerinin gelişimini destekleyebilirler. Çocukların izledikleri oyunların onlara katkı sağlayabilmesi için, oyunların çocukların yaşlarına uygun olması önemlidir. Genellikle 2 ila 7 yaş arasında bulunan çocuklara uygun tiyatro oyunlarının, daha renkli, ışık ve ses açısından daha zengin. Hareketli ve taklide dayalı olması uygun olacaktır. 7 ila 11 yaş arasındaki çocukların ise toplumsal konuları içeren, sosyal çevrelerdeki kuralların, doğru ve yanlışların öğretilmesini sağlayacak tiyatro oyunları izlemesi daha avantajlı olabilir. Çocukların 12 yaşından sonra ise onların eleştirel yeteneklerinin ve kavrama becerilerinin yetişkinlerinkine yakın seviyeye gelmesini sağlayacak farklı toplumsal ve kültürel konular içeren oyunlar izlemesi daha uygun olacaktır.

Çocuklar tiyatro oyunları sayesinde, içinde bulundukları kültürel yapının özelliklerini ya da farklı toplumların ve kültürlerin özelliklerini kavrama şansına sahip olabilir. Çocukların yaşayabilecekleri bazı duygusal problemlerden arınması da tiyatro oyunları sayesinde gerçekleştirilebilir.

Çocukların tiyatro ile ilgilenmesi, psikolojik açıdan da onlara katkı sağlayabilir. Tiyatroya ilgi duyan çocuklar, bazı psikolojik sıkıntılar yaşadıkları zaman göründükleri uzmanın uygulayabileceği psikodrama yöntemlerini daha kolay kavrayıp daha çabuk gerçekleştirerek sorunun çözümünü daha da kolaylaştırabilirler.

TEK ÇOCUKLARA EBEVEYNLERİN YAKLAŞIMI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0