Çocuk Gelişiminde Teknolojik Aletlerin Rolü

by Bebek Melekleri

Günümüzde teknoloji hayatın her alanını etkisi altına almış durumdadır. Anne ve babalar çocukların teknolojik alet kullanımının bağımlılık hâline gelmemesi için zaman ve içerik sınırlaması yapmaya özen göstermelidir. Teknolojik aletler kontrollü kullanıldığında çocuğun gelişimine birçok katkı sağlayabilir. Çocuk ve teknoloji ilişkisi nasıl olmalıdır?

Çocuk ve teknoloji ilişkisi nasıl olmalıdır?

Günümüzde pek çok çocuk telefon, tablet ve bilgisayar gibi teknolojik aletleri ebeveynlerinden daha ustaca kullanmaktadır. Bunun nedeni, teknoloji ebeveynlerin yeni öğrendikleri bir kavramken çocukların bu çağın içine doğmuş olmalarıdır. Küçük bir çocuğun teknolojik aletleri büyük bir başarıyla kullanması çok yüksek bir zekâ seviyesine sahip olduğunun değil çağa ayak uydurduğunun göstergesidir. Çocuklar teknolojik aletleri gereğinden fazla kullandığında zararlı etkilerine maruz kalabilirler. Ancak ebeveynlerin zaman sınırlaması ve içerik için gerekli özeni göstererek kontrollü davranması teknolojinin pek çok olumlu etkisini beraberinde getirir.

Teknolojik aletler için üretilen eğitici içerikler çocukların ilgi ve beceri seviyelerine göre olduğu için bilgileri bu yolla öğrenmek keyiflidir. Çocuklar sonsuz bir merak duygusuyla dolu olduklarından, internetin sağladığı imkânlar merak duygularını bastırma noktasında yardımcı olabilir. Ancak tabii ki bu durum ebeveyn kontrolünde olmalıdır. Aksi hâlde çocuk merak ettiği olumsuz bir şeye de kolayca ulaşabileceği için psikolojisi olumsuz etkilenebilir.

Teknolojik aletlerin zararı var mıdır?

Teknolojik alet kullanımı belli bir beceri gerektirir. Çocuklar genellikle tek başlarına deneme yanılma yoluyla elde ettikleri bu beceri kazanma süresince zihinsel olarak gelişirler. Karşılaştıkları sorunları çözme noktasında farklı açılardan bakabilmeyi öğrenirler. Ayrıca okuma yazma alışkanlığının teknoloji kullanımı sayesinde desteklendiği de bir gerçektir. Teknolojik aletler çocukların eğitimi için üretilmiş içeriklerin tüketilmesi amacıyla kullanılırsa okul başarısını destekleyici nitelikte olabilir. Çoğu teknolojik alet aracılığıyla ulaşılabilen eğitim videoları, eğitici oyunlar, testler veya bilgiler çocuğun her an okulda öğrendiklerine erişebilmesini sağlar.

Teknolojik alet kullanımı çocuklar için pek çok açıdan olumlu olsa da dikkat edilmediği takdirde çocuğun topumdan soyutlanmasına, saldırganlaşmasına veya pasif bir birey olmasına neden olabilir. Çünkü sınırsız teknoloji kullanım izni olan bir çocuk arkadaş çevresiyle vakit geçirmeyi tercih etmeyecektir. Çocuk, gelişimi için ihtiyaç duyduğu pek çok şeyden uzak kalabilir. Bu durumda asosyallik veya gerileyen bedensel ve zihinsel gelişim gibi sonuçları görmek kaçınılmazdır. Ebeveynlerin içerikleri kontrol altında tutmaması olumsuz örnek oluşturacak davranışlara maruz kalarak örnek alınmasına neden olabilir.

Teknoloji çocukların hayatının ayrılmaz bir parçasıdır. Çağın gereği olan teknolojik alet kullanımı ebeveynlerin kontrollü olması sayesinde çocukların gelişimlerini destekler nitelikte olabilir.

ÇOCUK GELİŞİMİNDE TELEVİZYONUN ROLÜ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin