Ebeveynlerde Çocuk Oyunlarından Sıkılma Problemi

by Bebek Melekleri

Ebeveynlerin sabrını zorlayan durumlardan biri sürekli çocuk oyunları oynamak zorunda olmalarıdır. Bu durum bazı ebeveynlerin çocuklarına karşı suçlu hissetmelerine neden olabilir. Fakat bununla başa çıkabilirsiniz.

Çocuk oyunları oynamak anne babaları neden sıkar?

Çocuklar günlerinin büyük bir kısmını oyun oynayarak geçirirler. Çocuğun kişisel gelişimi için ebeveynlerinin de oyunlara dâhil olması önemli olabilir. Çocuğunuzla birlikte oyun oynamak, ona sizin için önemli olduğunu hissettirir.

Fakat iki yaşını çoktan geride bırakmış bir yetişkin için sürekli çocuk oyunları oynamak bir süre sonra sıkıcı gelebilir. Çocuğunuzla birlikte oyun oynarken dayanamayıp başka işlerle uğraşmak isteyebilirsiniz. Böyle hissetmeniz gayet doğaldır ama bu durumla çocuğunuzu kırmadan başa çıkabilmeniz gerekir.

Çocuk oyun oynamayıp sizinle vakit geçirmek istiyorsa ne yapmalısınız?

Çocuğunuzla oyun oynamaya başlamadan önce, oyun oynarken eğlenmeyeceğinizi düşünmek yerine çocukluğunuzu ve o masum dönemlerinizi hatırlamaya çalışmak faydalı olabilir. Oyuna başladığınızda bulaşık ve çamaşır gibi yetişkin işlerinizi unutmaya çalışın ve dikkatinizi çocuğunuzla oynadığınız oyuna verin. Oyun sırasında çocuğunuzun koyduğu kurallara saygı duymaya özen gösterin. Oyunu kendi istediğiniz bir şeye çevirmeniz çocuğunuzun o oyuna olan ilgisini azaltır ve bir daha sizinle oynamak istemeyebilir.

Oyuna daha fazla ilgi gösteremediğini durumlarda bir anda oyunu bırakmak yerine çocuğunuza önceden uyarılarda bulunabilirsiniz. “Bu legolardan bir robot daha yaptıktan sonra mutfağa gitmem gerek.” gibi bir uyarı çocuğunuzun oyundan sıkıldığınızı anlamamasını sağlayabilir. Böylece onun kalbini kırmadan oyundan uzaklaşabilirsiniz.

Çocuğunuzun aklında bir oyun yoksa ve sizinle birlikte bir oyun oynamak istiyorsa kendi sevdiğiniz oyunları önermeyi deneyin. Belki puzzle yapmayı seviyor olabilirsiniz ya da sizin için boya yapmak evcilik oynamaktan daha eğlencelidir. Bu fikirleri çocuğunuza sunun. Büyük olasılıkla o da bu oyunları sizinle birlikte oynamaktan hoşlanacaktır.

Eğer çocuğunuz bir oyun oynamıyor ve sizinle vakit geçirmek istiyorsa, onun size katılmasını sağlayabilirsiniz. Çamaşır asmanız gerekiyorsa çocuğunuzdan size ıslak çamaşırları uzatmasını ya da eşyaları katlarken çorapları eşleştirmesini isteyebilirsiniz. Çocuğunuzu kendi oyunlarınıza dâhil etmek, ona önemli hissettirebilir ve gerçekten eğlenebilir. Ama her zaman size istekle katılmasını beklemek yanlış olabilir. Çünkü siz nasıl onun yaşına uygun oyunlardan sıkılıyorsanız onun da bu tarz işlerden sıkılması gayet doğaldır.

ÇOCUKLARDA RENK KÖRLÜĞÜ  ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin