Oyun Parkı ve Kırılacak Eşyalar

Bebeğiniz artık oyun parkında sıkılıyorsa gelin ona evin salonunu verelim. Evimizi, bebeğimiz için güvenli hâle getirip özgürce keşfetmesini izleyelim.

Oyun Parkı ve Kırılacak Eşyalar

Bebeğiniz artık oyun parkında sıkılıyorsa ne yapmalıyım?

Bundan birkaç ay önce bebeğiniz için ev tipi oyun parkı her ne kadar eğlenceli olsa da artık bebeğiniz oyun parkının kendisini sınırladığı düşüncesiyle oyun parkını yeterince eğlenceli bulmayacaktır. Bu haklı bir sıkılma olabilir çünkü bebeğiniz artık sekiz aylık! Önceden kendi özel alanı olduğunu düşündüğü oyun parkının dışı -mesela evin salonu- onun için daha ilgi çekici olmaya başlamıştır. Bebeğiniz artık evinizin farkına varıyor ve onu keşfetmek istiyor. Bu aydan itibaren oyun parkını sadece acil durumlarda (bebeğinizin yanından ayrılmanız gerektiğinde) kısa süreli olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu hem bebeğinizin emniyeti hem de sizin rahatlığınız için faydalı olacaktır. Oyun parkının içindeki oyuncakları sürekli değiştirerek bebeğinizin daha uzun süre sıkılmadan oyun parkında kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu süre on beş dakikayı geçmemelidir çünkü artık bebeğinizin keşfetmesi gereken alanlar var.

Evinizi çocuğunuzdan, çocuğunuzu evinizden korumak için yapmanız gereken bazı değişiklikler vardır. Öncelikle bebeğinizin özgürce dağıtabileceği bir ya da iki oda seçerek başlayabilirsiniz. Daha sonra bu odada kırılmasını istemeyeceğiniz değerli eşyalarınızı bir süreliğine kaldırabilirsiniz. Bebeğinizin kırılgan ve narin şeylerle yaşamayı öğrenmesi için çok değerli olmayan kırılabilecek birkaç eşya bırakmanız faydalı olabilir. Ona yaklaştığında dokunmaması gerektiğini söyleyip ‘’hayır’’ ya da ‘’o, anne ve babanın’’ diyebilirsiniz. Bu uyarının ardından bir oyuncak vererek kendi eşyalarını ve sizin eşyalarınızı ayırt etmesini sağlayabilirsiniz. Israrcı davranması hâlinde kırılacak eşyayı kaldırıp ertesi gün tekrar yerine koyabilirsiniz. Bu yöntemle, bebeğinizin o eşyayla yaşamayı öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Yöntem olarak tek bir şey kullanmamakta fayda vardır çünkü sürekli “hayır” kelimesini kullanmak zamanla etkisini kaybedecektir. Evinizde yapacağınız değişikliklerle ‘’hayır’’ları en aza indirebilirsiniz. Örneğin elektrik prizlerinin üzerini kapatabilirsiniz, sabit olmayan hafif mobilyaları bebeğinizin devirmemesi için sabitleyebilirsiniz, tırmanması tehlikeli olacağından çekmeceleri kapalı tutabilirsiniz, kış mevsimlerinde radyatörlerin üzerini bir örtüyle örtebilir veya etrafına bir bariyer yapabilirsiniz. Masadan aşağı sallanan örtülerden de kaçınmalısınız çünkü bebeğiniz örtüye tutunup kalkmaya çalışırken düşebilir. Sandık gibi keskin köşeleri olan eşyalarınızı köşe koruyucularla kaplayabilirsiniz. Çocuğunuzun oyun alanında herhangi bir kesici alet, yanıcı madde, tütün mamulleri, kül tablaları, naylon poşetler olmamasına özen göstermelisiniz. Halı veya kilimin kaymamasına dikkat etmeli, zeminde takılıp düşülebileceği hasarlar varsa onarabilirsiniz. Bebeğinizin yumruğundan küçük olan her nesne yutulup yemek borusuna kaçabilir. Gerekli önlemleri aldıktan sonra bebeğinizi özgür bırakmanız, onun gelişimi açısından fayda sağlayacaktır. Belirleyeceğiniz oyun alanını sık sık kontrol etmelisiniz. Yalnızca oyun saati bittikten sonra tamamen toplayıp temizlemeniz, bebeğinizin daha rahat keşfetmesini ve sizin daha az yorulmanızı sağlar.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0