Çocuk Gelişiminde Televizyonun Rolü

Günümüzde televizyon hayatın vazgeçilemez bir parçası hâline gelmiş durumdadır. Aşırı maruz kalındığında ekran bağımlılığına sebep olabileceğinden kontrol altında tutulması gerekir. Çocukların ne kadar televizyon izlediklerinin yanında ne tür içerikler izledikleri ve nasıl etkilendikleri de önemlidir.

Çocuk Gelişiminde Televizyonun Rolü

Çocuk gelişiminde televizyonun rolü nasıldır?

Televizyonun tek işlevi bireylerin keyifli zaman geçirmesini sağlamak değildir. Televizyon dünyada olan biteni görmeyi sağladığı için en önemli kitle iletişim araçları arasındadır. Ayrıca toplumsal olarak kabul edilen değerlerin aktarımı noktasında da televizyondan faydalanılır. Yani her yaştan bireyler için televizyon eğitici, öğretici ve bilgilendirici olabilir. Bir çocuk dünyaya geldiği andan itibaren ebeveynleri müdahale etmedikçe televizyona maruz kalır. Televizyon eğitici açıdan değerlendirildiğinde çocuğun tek taraflı iletişim yürüttüğü bir eğitimci olarak düşünülebilir. Ancak çocuğun sorularını cevaplayamadığı hatta yeni soru işaretleri doğurduğu için bilgileri televizyon yoluyla alması sağlıklı olmayacaktır.

Çocuklar için televizyon ilgi çekici içeriklere sahiptir çünkü sürekli olarak ses ve görüntü bakımından zengin uyaranlar yollar. Ancak televizyon tarafından sürekli olarak uyarılan bir çocuk, daha az uyarıldığında tepki vermeyecek hâle gelebilir. Bu durum başka konularda dikkat problemleri yaşanmasına neden olabilir. Okul başarısı da bu durumdan etkilenerek düşebilir.

Ebeveynler çocukların izleyecekleri içerikleri ne kadar kontrol altında tutmaya çalışsalar da her zaman başarılı olamayabilirler. Kumanda çocukta olduğu sürece örneğin şiddet içerikli bir yayına maruz kalması için bir tuş yeterli olacaktır. Aileler çocuklarını sakinleştirmek, başka işlerle ilgilenirken uslu durmalarını sağlamak için televizyon başında bıraktıklarında bu durum kaçınılmaz hâle gelir. Yaş grubu kaç olursa olsun şiddet içerikli yayınlar çocuklarda büyük etkilere sebep olur. Çocuğun izlediği içerikler doğrultusunda davranışlarında değişiklikler gözlemlenebilir. Olumsuz yönde etkilenen davranışlar, sosyal hayatta uyum problemlerine sebep olabilir. İşin daha kötüsü çocuklar bu şiddet içerikli davranışlara karşı hissizleşebilir. Sürekli olarak gördüğü şiddet olayları artık çocuğa normal gelebilir. Bu durum da kişiliğini derinden etkiler.

Televizyon çocukları nasıl etkiler?

Televizyonda görülen şiddet içerikleri, korku filmleri, ana haberlerde gösterilen yaşanmış kötü olaylar gibi yayınlar çocukları derinden etkiler. Kimi çocuklar bu durumlar karşısında içine kapanarak her şeyden korkar hâle gelebilir. Gece korkuları, ağlama krizleri, güven problemleri gibi sorunlar yaşayabilirler. Kaygıya ve huzursuzluğa neden olan bu içerikler çocukların mümkün olduğunca uzak tutulması gereken yayınlardır.

Televizyon çocuğun gelişimini destekleme yönünden her zaman olumsuz değildir. Çocuk için uygun biçimde kullanıldığında eğitici, öğretici, hayal dünyasını geliştirici ve eğlendirici olabilir. Bunun için ebeveynlerin zaman ve içerik sınırı konusunda özenli olmaları şarttır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0