Çocuk Gelişiminde Sinemanın Rolü

Son yıllarda oldukça yaygınlaşan çocuk filmleri, gerekli özenle hazırlandığında çocukların sosyal ve ruhsal gelişimini destekler nitelikte olabilir. Çocuklar izledikleri içeriklerle kendilerini kolayca bağdaştırdıkları için sinema filmlerinden etkilenirler. Anne ve babalar sinemanın çocuğun gelişimi için faydalı olduğunu bilerek izlenecek içeriklerin uygunluğunu kontrol altında tutmalıdır.

Çocuk Gelişiminde Sinemanın Rolü

Çocuklar ne zaman sinemaya gitmelidirler?

Çocuklar küçük yaşlarda itibaren sinemaya götürülebilir veya çocuk filmlerini izleyebilirler. Ancak izledikleri içerikleri tam olarak anlayabilme durumu genellikle okul çağındaki çocuklarda daha iyidir. Okul öncesi çocuklar sinema sayesinde keyifli vakit geçirebilir, kendilerini karakterle bağdaştırır veya sevdiği filmler hakkında konuşabilir. Ancak okul çağı gelmiş bir çocukta olacağı gibi izlenen filmin konusunu tam olarak kavrayamazlar. Bu nedenle çocuğunuza izleteceğiniz filmin içeriğinin yaş dönemine uygun olmasına dikkat etmeniz yerinde olacaktır.

Küçük yaştaki çocuklar genellikle başkarakterini sevdikleri filmlere tutkuyla bağlanabilir. Bu durumda çocuk aynı filmi tekrar tekrar bıkmadan izlemek ister. Küçük yaşlardaki çocuklar konuyla veya verilen mesajla çok da ilgilenmediğinden ötürü kahramanlarla ilgilidir. Filmleri eğlenmek için izlerler. Yaş grubu biraz daha yükseldikçe artık seçilen filmlerde cinsiyetin rolü göze çarpar. Sinema çocuklar için belli bir yaştan itibaren kızların sevdiği filmler ve erkeklerin sevdiği filmler olarak iki gruba ayrılır. Kız çocukları genellikle 6 yaş itibariyle kendilerini yerine koyabilecekleri zarif, güzel ve eğlenceli prensesleri, peri kızlarını veya sevimli hayvanları içeren filmleri sevmeye başlar. Bunun nedeni cinsel rollerin şekillenmeye başlamasıdır. Kızlara özgü özellikleri, filmlerden gören bir kız çocuğu aynı davranışları kendi hayatında sergilemek ister. Erkek çocukları ise kahramanlık, macera, cesaret veya fantastik öğelerin olduğu filmlerden hoşlanmaya başlar. Bunun da nedeni cinsel rollerdir.

Çocuk gelişiminde sinemanın rolü nasıldır?

Sinema filmleri konusu ne olursa olsun bir çocuk için hazırlanmışsa kesinlikle dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bunlardan ilki çocuğun yaş grubuna, gelişim özelliklerine ve anlayış düzeyine uygun bir içerik oluşturulmasıdır. İkinci olarak çocukların etkilenebilecekleri unutulmamalı çocuk psikolojisi alanında uzman kişilerden destek alınmalıdır. Çocuklar kendilerini filmle bağdaştırdıklarında kişilikleri bu yönde şekillenebilir. Olumsuz bir örnek olması durumunda olumsuz etkiler gözlenir. Son olarak çocuğa film aracılığıyla bazı mesajları vermek esas alınmalıdır. İzlenen içerik sayesinde toplumsal olarak önemli pek çok kavram çocuklara kazandırılabilir.

Ebeveynler ve çocuklar için keyifli bir aktivite yapma olanağı sağlaması açısından da sinema faydalı bir sanat dalıdır. Anne ve babalar çocukları için seçtikleri içerikleri önceden izleyerek kontrol altında tutabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0