Çocuk emniyeti için ev içinde ve dışında bu güvenliği sağlamak amacıyla üretilen malzemeleri kullanarak çocuğunuzu olası kazalara karşı daha iyi koruyabilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olabilecek araç-gereçler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Çocukların güvenliğini sağlamak amacıyla birçok emniyet ürünü geliştirilmiştir. Bu ürünler ev içinde ve ev dışında, çocukları olası kazalardan korumanıza yardımcı olurlar. Pusetler, oturma destekleri, merdiven önlerine koyulan kapılar, dolap kilitleri bunlara örnek olarak sayılabilir.

Bu ürünler piyasaya çıkmadan önce birçok testten geçerler ve dayanıklılıkları test edilir, güvenli oldukları konusunda belge alırlar. Bu ürünleri satın almadan önce, belgelerinin olup olmadığını kontrol edin.

Çocuk emniyeti için ne gibi eşyalar kullanabilirsiniz?

Çocuğunuza puset seçerken, pusetin dengesini kontrol edin ve devrilmeyeceğinden emin olun. Kullanımınızı kolaylaştırabilmesi için kolay açılıp kapanan bir model seçmeniz sizin için faydalı olabilir.

Bebeğinizin, evin içinde belirli yerlere girip çıkmasını ya da merdivenlerden düşmesini engellemek istiyorsanız küçük kapılar kullanabilirsiniz. Bu kapıları seçerken yüksekliklerine dikkat edin. Bebeğinizin üzerinden atlayamayacağı yükseklikte bir kapı seçin. Kapının akordeon gibi açılır kapanır model olmamasına dikkat edin. Çocuğunuz kapıyı açmaya çalışırken parmaklarını sıkıştırabilir.

Ev içindeki güvenlikleri artırmak için işinize yarayabilecek diğer ürünlere eczane, market gibi yerlerden kolayca ulaşabilirsiniz. Fakat bunlar çocuğunuzu kazalardan kesin olarak koruyamayabilirler. Bu nedenle aldığınız önlemlere güvenerek çocuğunuzun gözetimini bırakmamalısınız.

İçinde zararlı maddelerin bulunduğu dolap ve çekmeceler için kilitler satın alabilirsiniz. Eğer şekilleri uygunsa kapı ve dolapların kulplarına sıkı bir lastik geçirerek de önlem alabilirsiniz.

Evdeki sivri köşelerin çocuğunuzu yaralamaması için silikon köşe yastıkları edinip bunları masa, vitrin gibi keskin kenarlı eşyalara takabilirsiniz.

Çocuğunuzun prizlerle oynamasını engellemek için kullanmadığınız prizlere kapaklar alabilir ya da tıkaçlar kullanabilirsiniz. Kablolara takılıp düşmeleri engellemek için, kablo düzenlemeye yarayan borular kullanabilir ya da plastik kelepçelerle kabloları bir yerde toplayabilirsiniz. Dolanmaları, boğulmaları önlemek için kordonu kısa perde ve jaluziler tercih edebilirsiniz.

Çocuğunuza hem daha rahat yemek yedirebilmek hem de düşmesini önlemek için emniyet kemeri olan ya da koruma bulunan yemek masaları alabilirsiniz. Banyo mutfak gibi ıslak mekânlarda kaymayan paspaslar kullanabilirsiniz.

Çocuklar için ev içinde alınması gereken güvenlik önlemler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler