Çocuk Çıplaklığı

Küçük yaştaki çocuklar tuvalet eğitimini tamamladıktan sonra çıplak dolaşmak isteyebilirler.

Çocuk Çıplaklığı

Çocuklar neden çıplak dolaşmak isterler?

Doğumdan sonra kıyafete olan düşkünlük bebeğin bedenini tanımasıyla şekil değiştirir. Kendini tanıdıkça keşfetme merakı artar ve üzerindeki kıyafetler fazla gelmeye başlar. Bulunduğu ortamı gözetmeksiniz soyunur ve çıplak dolaşmak için ısrarcı olur, bazen aşırı inatçı tavırlar bile sergileyebilir. Özellikle tuvalet eğitiminde kıyafetlerini gün içinde daha sık giyinip çıkarmaya başladığından dolayı bu işlemin nasıl yapıldığını öğrenir ve uygular. Çıplaklık çocuk için tanımsız bir durumdur ve başkalarının yanında soyunması onun için utanılacak bir durum değildir. Özellikle özgür ve kendi alanını oluşturmayı seven bir çocuksa kıyafetlerini çıkartması kaçınılmaz olur.

Çıplaklığı tercih etmesinin birkaç sebebi vardır, bunlardan ilki öğrendiğini uygulamak istemesidir. Kıyafetleri çıkarmayı, giyinmeyi öğrenir. Size bunu ispatlamak için yapar. Deneme yanılma yolu ile bunun üzerine gider. İkinci durum ise, özgürlüğünü ilan etme şeklidir. Çocuğunuz size giydiren ebeveyn olabilirsiniz ama kıyafeti üzerinde tutan bir güç değilsiniz mesajı veriyordur. Bir diğer durum ise çocukların ısıyı sizden farklı hissetmelidir. Gün içinde sürekli oynayan, koşan, zıplayan bir çocuğunuz varsa üzerindeki fazla parçalardan kurtulmak onun için hiç de zor olmayacaktır. En önemlisi ise onun için çıplak dolaşmak son derece özgür hissettiren bir duygudur, o da bu özgürlüğün tadına varmak istiyordur. Diyelim ki çocuğunuz çıplak olmayı seviyor ve bulduğu her fırsatta üstündekiler çıkarıyor. Böyle bir anda tepkinizin aşırı sert ya da kuralcı olmamasına özen gösterin. Eğer evde tek başınaysanız bunun tadına varmasına, özgürce dolaşmasına izin verin. Çıplaklığın başkalarının yanında olmayacağını, yanında sizin dışında biri varsa giyinmesi gerektiğini ona hatırlatabilirsiniz.

Çocuğun çıplak dolaştığını gören ebeveynler ne yapmalıdır?

“Dışarıdaki herkesi üzerinde kıyafetler var. İnsanlar üzerlerine giyinecek şeyleri alırken kendini iyi hisseder.” gibi olumlu veya destekleyici ifadelerle giyinmenin normalliğini çocuğunuza aktarabilirsiniz. Buna çok direnen bir çocuğunuz varsa özellikle giyinip çıkarması onu uğraştıracak kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Askılı pantolonlar, zıbınlar, külotlu çorap gibi rahat ama çıkartılması zor kıyafetler onu hem sıkmayacak hem giydirme çıkarma işlemine direnemeyecektir. Çıplaklık ve giyinmek ile ilgili aşamaları başka bir figüre aktararak dikkatini de dağıtabilirsiniz. Ona oyuncak bebek ya da oyuncak peluş ile oyuncaklarına giydireceği kıyafetler verebilirsiniz. Onların kıyafetlerini değiştirerek hem dikkatini dağıtacak hem de daha küçük objeler üzerinde bu işlemi yaptığı için zamanla kendinde de değiştirmeye üşenecektir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0