Çocuk Bakımındaki Seçenekler Nelerdir?

by Bebek Melekleri

Çocuk bakımındaki seçenekler birden fazladır. Çocuğunuzun bakımında tercih edebileceğiniz bazı yöntemlerin artıları ya da eksileri, kararınızda önemli rol oynar. Evinize bir bakıcının gelmesi, bakıcının kendi evinde çocuğunuza bakması ve kreşler, çocuk bakımında en sık tercih edilen üç yöntemdir.

Bazı durumlarda ebeveynlerin, çocuk bakımı için bazı tercihlerde bulunmaları gerekebilir. Genel olarak her iki ebeveynin de çalışması gerektiği durumlarda bu tercihlere başvurulur.

Çocuk bakımındaki seçenekler:

Birinci seçenek:

Bunların ilki, evde bakımdır. Bu tercihte bakıcı sizin evinize gelir. Sadece gündüz siz işten dönene kadar ya da yatılı olarak, evinize yerleşerek bebeğinize bakar. Çocuk bakıcıları her zaman tanımadığınız insanlar olmak zorunda değildir, bir akrabanız ya da anlaştığınız bir arkadaşınız da evinize gelerek çocuğunuza bakabilir. Bu yöntemin en büyük artısı çocuğunuzun kendi evinizde bulunuyor olmasıdır. Ayrıca evdeki kuralları siz koyabilir, çalışma saatlerini siz belirleyebilirsiniz. Bakıcının eve gelmesi durumunda kreşe kıyasla çocuğunuz özel ilgi görür ve diğer çocuklardan uzakta kalır. Bu da çeşitli hastalıklara karşı korunaklı olmasını sağlar. Çocuğunuzun hastalanması durumundaysa acil durum planı kurmanıza gerek kalmadan işinizden izin alarak hastaneye götürebilirsiniz.

Eğer iş anlaşmasında baştan konuşulmuşsa eve gelen bakıcı bazı ev işlerini yapabileceği gibi çocuğunuz uyuduğu sırada ona ve isterseniz size de yemek hazırlayabilir. Bakıcıları ararken bir ajans yardımına başvurmanız daha güvenilir bakıcı adaylarına ulaşmanızı sağlayacaktır. Tüm bunların yanında evde bakımın eksi yönleri de bulunmaktadır. Örneğin bakıcının herhangi bir nedenle o gün eve gelememesi söz konusu olabilir, kreşle anlaştığınız takdirde bu tür aksaklıkları önlenebilir. Bakıcının aksaklıklar neticesinde gelemeyeceği günler olacağını düşünerek B planı hazırlamanız gerekebilir. Bakıcınızı ajans aracılığıyla işe aldıysanız, bakıcının sağlık sigortasının ve maaşının yanında, ajansa da komisyon ücreti vermeniz gerekebilir. Evinizde kapalı devre kamera sisteminiz varsa siz evde yokken neler olduğunu bu kameralar sayesinde öğrenebilirsiniz.

İkinci seçenek:

İkinci bir yöntemse kendi evlerinde çocuk bakan aileler ya da bakıcılardır. Gerekli izinlerin sağlanması hâlinde bazı aileler evlerinde birkaç çocuğa ya da bir gruba bakım hizmeti sunabilmektedirler. Bu yöntemin artılarından bahsetmek gerekirse çocuğunuzun ev ortamında vakit geçirecektir. Ayrıca diğer çocuklarla bulunmasından ötürü sosyal gelişimi devam edecek ve maliyeti bakıcının eve gelmesinden daha uygun olacaktır. Eksi yönleriyse bu yöntemdeki bakım evlerinin kalitesinin bir standartının bulunmamasıdır. Ev sahiplerinin konuyla ilgili eğitim almış olup olmadıklarını önceden araştırmalı ve bilmelisiniz. Ayrıca belirli saatlerde çocuğunuzu, bakıcısının evine bırakmalı ve almalısınız.

Son seçenek:

Kreşler ise çok daha fazla tercih edilen bir çocuk bakımı yöntemidir. Bu tip kurumlarda, çocuğunuza bakabilmek için ilgili okullardan eğitim görmüş insanlar çalışmaktadır. Bu türden kurumlar evlerden ziyade sadece bu iş için özel olarak hazırlanmış bina yapılarında bulunmaktadır. Günlük programlarının olması ve bu iş için eğitilmiş insanların çocuğunuzla ilgilenmesi onların gelişimi açısından olumlu bir durumdur. Bu türden kreşler devletin istemiş olduğu standartlara yasal olarak uymak zorunda olduklarından içiniz genel olarak rahat olur. Her yöntemde olduğu gibi kreşlerde de olumsuz taraflar bulunur, bunların başında çocuğunuzun hastalığında kreşlere götürmenize izin verilmeyeceğidir. Ayrıca belirli saatlerde çocuklarınızı buraya bırakıp almanız beklenir.

Çocuk gelişimde babanın önemi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler