Çocuk Bakımına Başlamak ve İlk Bilinmesi Gerekenler

by Bebek Melekleri

Çocuk Bakımı Çocuğunuzla eve geldiğiniz ilk günden itibaren onun bakımını başka bir insana bırakmak, çoğu ebeveyn için zor bir karardır. Bu nedenle durumun tahlili iyi yapılmalı ve buna göre karar verilmelidir.

Çocuk bakımı nereden başlanmalı?

Her şeyden önce hem çocuğunuzun gelişimine katkı sağlayacak bir bakımı hem de bunun maddi açıdan çok zorlayıcı olmamasını istemeniz oldukça normaldir. Bunun için ailenizin beklentisini ve karşılayabileceklerini dikkatle ele almalısınız. İşe koyulmadan önce temkinli ve ihtiyatlı olmanız hem sizin hem de çocuğunuz için sonuçları iyi olacak bir süreci de beraberinde getirecektir. Bunun için hazırlıklara girişmenin erken zamanı yoktur. Bebeğinizle eve geldiğiniz ilk saat bile erken bir zaman değildir. Karşınızda büyük bir sorumluluk olsa da sakin olmalı ve kararlarınızı panikle değil mantıkla vermelisiniz.

Kafanızda tam bir plan yoksa, oluşana kadar önünüzdeki seçenekleri araştırmaya başlayabilirsiniz. Kreş fikri bunlardan birisidir ve iyi bir kreş bulmak oldukça zaman gerektiren bir eylemdir. Bunun için pek çok kreşi gezmeniz ve gözlemde bulunmanız gerekebilir. Diğer yandan bebeğinizin evde bir bakıcı yardımı ile bakımını sağlamak isterseniz de biraz zamana ihtiyacınız vardır. Bakıcı ajansları ve bakıcılarla görüşmek, onların sağlık sigortaları ile ilgilenmek hem zaman hem de fiziksel efor gerektiren süreçtir. Diğer yandan bakıcı ajansları ile yapacağınız uzun görüşmeler sizi bakıcınızı bulma, bulduktan sonra yaşanacak olaylara karşı hazırlıklı kılma ve en önemlisi de iyi ve güvenilir bir bakıcı bulma konusunda işinize yarayacaktır. Eğer hâlâ isteğinize uygun bir bakıcı bulamıyor ya da emin olamıyorsanız, bebek bakıcılığı ya da çocuk gelişimi ve eğitimi öğrencilerinin adlarını almak için çevrenizdeki üniversitelerin ilgili işe yerleştirme birimleriyle irtibata geçebilirsiniz.

Bundan sonraki süreçte kreşi ya da bakıcıyı ayarladıysanız eğer işinize dönebilir ve çocuğunuzun kreşte ya da bakıcıda nasıl bir bakım gördüğü ve bebeğinizin bunu nasıl karşıladığını gözlemleme şansını elde edebilirsiniz. Tüm bu süreçlerde iş arkadaşlarınızdan, akrabalarınızdan, bebeğinizin doktorundan, tecrübeli anne babanızdan tavsiyeler ve öneriler alabilirsiniz.

Çocuğunuzun Güvenliği İçin Arabada Alabileceğiniz Önlemler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin