Çocuk bakıcısı seçme yöntemleri ve dikkat edilecek hususları makalemizde bulabilirsiniz.

Çocuk bakıcısı seçerken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Çocuklarınıza bakması için yardım alacağınız kişinin, çocuk bakımıyla ilgili bilgili ve deneyimli olması çocuğunuzun sağlığı için önemli bir noktadır. Aile büyüklerinden bu durum için bir süreliğine yardım alınabilir. Çocuğunuzun bakım yerinin eviniz olmasına özen gösterebilirsiniz. İlk yıllarda kendini güvende hissetmesi için en olanaklı alan, evinizdir. Kendi odası, kendini mutlu hissettiği oyuncakları, kendi yatağı onu huzurlu hissettirecektir. Bakıcı istiyorsanız daha önce mutlaka bebek bakımı tecrübesi bulunan bir bakıcı seçmek en doğrusu olacaktır. Uzun yıllar bu konuda tecrübe edinememiş olsa bile en azından eğitimli olması gereklidir. Çocukları sevmesinin yanında sabırlı olması önemli hususlardan biridir. Çocuklarla oynamayı sevmeli ve hijyen kurallarına dikkat etmelidir. Aynı anda birkaç işi takip edebilecek dikkate sahip olmalıdır. Yeniliğe, değişime sürekli açıklık olmasının yanında her zaman soğukkanlılığını korumalıdır. Devamlı bir rahatsızlığı ya da herhangi maddesel bir bağımlılığı olmamalıdır.

Bakıcıdaki kriterler neler olmalıdır?

Bebek bakıcısı geldiğinde ona “Ne zamandır çocuk bakıyorsun?”, “Bu zamana kadar baktığı çocukların yaş aralığı nedir?”, “Kaç yıllık deneyimlisin ve ilk deneyiminden bu yana kadar kendini geliştirmek için neler yaptın?”, “İlk yardım eğitimin var mı, hasta bir çocuğa ya da ilk yardım gerekecek bir durumda çocuğa yapılacak ilk müdahale nedir?” gibi sorular sorulabilir. Ayrıca bakıcı seçiminin önemli sorularından biri olan “Ocakta yemek var, içeride çocuk ağlıyor, kapı çalıyor. Hangisine önce bakarsınız?” sorusunu yönelmeyi unutmamalısınız. Cevaplarından ve yaklaşımından gözlem yapabilirsiniz. Neden yeni bir iş aradığını, bakıcılıkta neleri sevdiğini sorabilirsiniz. Günlük aktivitelerde çocuğunuzla nasıl ilgileneceği, nerelere gidecekleri, nasıl beslenecekleri ve çocuğunuza nasıl disiplin vereceği önemli konulardır. Bakıcının da sizin teşvik edici yapıya sahip olduğunuzu görmesi iyi bir izlenim yaratabilir. Görüşmelerde oldukça sık ve çok adayla görüşülmelidir. Bakıcıların da beklentileri dinlenmelidir. Yapılması gerekenleri onlar sunabilirler.

Bakıcı seçildikten sonra bir deneme süreci başlatılabilir. Ev kuralları hakkında konuşulabilir, çocuğun rutinleri öğretilebilir, çocuğu gözlemlemesi için belli bir süre tanınabilir. Acil durumlarda aranabilir kişiler listesi oluşturulup bakıcıya sunulabilir, günlük aktivite rutinleri tutulabilir. Çocukta ne gibi değişiklikler yapılabilir bu konuların üzerinde küçük sohbetler bakıcıyla aranızda sıcak bağ kurmanızı sağlayabilir. Bakıcının ev içinde kendini rahat hissetmesi önemlidir.

Ayrıca bakıcı adaylarını çocuklarınızla birlikte seçmeniz önerilebilir. Çocuğunuza nasıl davrandığını gözlemleyebilirsiniz. Sevgi gösterebilecek bakıcılar kendilerini belli edeceklerdir.

Çocuklarda diş çürümesi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler