Bebek Bakıcısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı anne babaların, çocuk belli bir yaşa geldikten sonra çalışması gerekebilir. Bu durumda ebeveynler, bebek bakıcısı arayışına başlarlar. Fakat öncesinde dikkat etmeleri gereken şeyler vardır.

Bebek Bakıcısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek bakıcısı neden önemlidir?

Her ebeveyn, çocuklarının gelişimi boyunca onların sürekli yanında olabilecek kadar şanslı değildir. Bazı ailelerde anneler ve babalar aynı anda çalışmak zorunda olabilir. Bazen ebeveynler bu durumu kendileri tercih ederken bazen de ekonomik sebeplerden dolayı çalışmak zorunda kalabilirler. Her iki durumda da anne babalar yokken, çocuğun bakımını üstlenecek birilerine gerek vardır. Bazı aileler, çocuklarını akrabalarına emanet etmeyi tercih ederlerken bazıları da seçimlerini bebek bakıcılarından yana kullanabilir. Fakat çocuğunuzu bakıcıya emanet etmeden önce dikkate almanız gereken birkaç unsur vardır. Bunlar, bebeğinizin güvenliği ve sağlıklı gelişimi için önemlidir.

Bakıcı seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Çocuğunuzu emanet edeceğiniz bakıcının güçlü niteliklere sahip olması gerekir. İşe alacağınız bakıcının, çocuğunuzla iyi ve doğru bir iletişim kurmayı başarabilmesi önemlidir. Çocuğunuz, bakıcısına güven duymazsa, siz yokken kendini rahatsız hissedecek ve sürekli huysuzluk çıkaracaktır. Bunun dışında bakıcınızın, çocuk bakımı için gerekli eğitimlere sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Bakıcıyı işe almadan önce ona sertifikalarının olup olmadığını sorabilirsiniz. Ayrıca bakıcıların belediyelere kayıtlı olması gerekir. Böylece devlet, bebek bakıcılarının denetimlerini sağlar. Bağlı olduğunuz belediyelere giderek çevrenizdeki bakıcılar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Seçeceğiniz bakıcının, anadilinin dışında bir yabancı dili bilmesi de çocuğunuz açısından faydalı olabilir. Böylece çocuğunuz, okul öncesinde başka bir dilin temellerini atabilir. Yaş ilerledikçe yeni bir dil öğrenmek zorlaştığı için çocuğunuz yabancı dilleri ne kadar erken öğrenmeye başlarsa dilin kalıcı olması da o kadar kolaylaşır.

Çocuğunuzu emanet edeceğiniz kişinin çocuğunuzla eğlenebilmesi ve genel olarak çocuklarla iyi anlaşabilmesi gerekir. Çocuk oyunları, yetişkinler için sıkıcı olabilir. Bakıcınızın çocuğunuzla sıkılmadan vakit geçirmesi gerekir ya da en azından birlikte eğlenebilecekleri yollar geliştirebilmelidir. Bazı bakıcılar, sadece çocuklarla ilgilenirler ve evin bakımını üstlenmezler. Bakıcınızla karşılıklı olarak şartları konuşmanız gerekir. Her şeyden önce bir ebeveyn olarak bakıcının size güven vermesi gerekir. Evden dışarı çıktığınızda gözünüzün arkada kalmayacağı bir bakıcı bulmanız, gün içerisinde daha rahat hissetmenizi sağlar.

ERGENLİK DÖNEMİNE GİREN ÇOCUKLARDA DIŞ GÖRÜNÜŞÜN ÖNEMİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0