ÇOCUK BAKIMI İÇİN YARDIMCI İŞE ALMAK

Özellikle hem annenin hem de babanın çalıştığı ailelerde çocuk bakımı için bir yardımcı işe almak faydalı bir çözüm olabilir. İşe alınacak yardımcıyı belirlerken anne ve babaların bazı durumları göz önünde bulundurup buna uygun insanları görevlendirmesinin daha faydalı olacağı söylenebilir. Çocuk bakıcısı bulmak ve seçmek bazen zor olabilir.

ÇOCUK BAKIMI İÇİN YARDIMCI İŞE ALMAK

Çocuk bakıcısı bulmak için ne yapabiliriz?

Anne ve babaların, çocuk bakımı için bir yardımcı işe almaya karar verdiklerinde aceleci davranmamaya bazı durumlara dikkat etmeye özen göstermeleri gerektiği söylenebilir. Bu durum, hem ebeveynler hem de çocuk için daha uygun olacaktır.

Çocuk bakımı için işe alınacak bakıcıya, anne ve babanın kendi dikkat ettikleri durumları anlatması, prensiplerini onlara açıklaması ve bunları anlayıp uygulayabilecek insanları işe alması, çocuğun daha iyi şekilde yetiştirilmesi için önemli olacaktır. Çocuklar böylelikle bakıcılarından ve ebeveynlerinden farklı davranışlar görüp çelişkili düşünceler ve duygu durumları geliştirmeyeceklerdir.

Bakıcı alırken neye dikkat edilmelidir?

Eğer mümkünse, çocuk bakımı için işe alınacak insanların tecrübeleri ve kişilik özellikleri hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Ayrıca, çocuğa bakılması için başka bir yere götürmek yerine bunun çocuğun yaşadığı evde yapılması için anlaşma sağlamak daha faydalı bir durum oluşturacaktır.

Anne ve babaların, çocuk bakımı için işe aldıkları bakıcının yapmasını ve göz önünde bulundurmasını istedikleri davranışları ya da işleri, önce belirtip daha sonra bunu yazılı hâle getirmeleri ileride ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların önüne geçebilir.

Çocuk bakımı için bir yardımcı işe alındıktan sonra, annelerin. Çocuk yardımcıya alışına kadar onunla birlikte evde olmaları, çocuğun bakıcıya alışmasını kolaylaştırabilir.

Çocuk bakımını gerçekleştirmesi için işe alınan bakıcıların, anne-babalar yokken çocuğa karşı olan davranış ve tutumlarının ne yönde olduğunu tespit etmek. Çocuğun bakıcıya karşı olan tutumu gözlemlenerek kolaylaşabilir. Çocuk eğer anne-babası yanlarından ayrılırken korktuğunu belli ediyor ve bakıcı ile göz teması kurmaktan kaçınıyorsa. Bunun sebebi bakıcının çocuğa karşı olumsuz davranışlar sergilemesi olabilir. Anne ve babalarda bu yönde bir şüphe uyandığında tek başlarına ya da bir uzman yardımıyla çocuğun duygularını, fikirlerini ve bakıcının kendisine olan davranışlarını anlatması için uygun şekillerde çaba göstermek faydalı olacaktır.

ÇALIŞAN ANNELERDE OLUŞABİLECEK SUÇLULUK VE ENDİŞE DUYGUSU ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0