ÇALIŞAN EBEVEYNLERİN ÇOCUKLARINI EMANET EDEBİLECEKLERİ YERLER

Ebeveynler, çocuk sahibi olduktan bir süre sonra çalışmaya devam etmek zorunda kalabilir. Bu durumda çocuğun evde tek kalmaması ve eğitiminin devam etmesi için bir yere emanet edilmesi gerekir. Ebeveynlerin, çocuklarını emanet edebilecekleri yerler hakkında bilgi sahibi olması işlerini kolaylaştırabilir. Çocuk bakıcıları böyle durumlarda yardımcınız olabilir.

ÇALIŞAN EBEVEYNLERİN ÇOCUKLARINI EMANET EDEBİLECEKLERİ YERLER

Çocuğumu kime emanet etmeliyim?

Bazı ailelerde anne de baba da çocuk sahibi olduktan bir süre sonra işine geri dönmek zorunda olabilir. Bu durum ebeveynlerin kişisel seçimi olabileceği gibi ekonomik sebeplerden de çalışmak zorunda kalabilirler. Sebep her ne olursa olsun, çocuğun gelişiminin ve eğitiminin sağlıklı ilerleyebilmesi için bir yere emanet edilmesi gerekir.

Bazı durumlarda çocuğun bakımını akrabalar üstlenebilir. Bazen büyük anne babalar, teyzeler ya da halalar çocuğa bakabilir. Ebeveynler, çocuklarına yabancıların bakmasını istemediği için akrabalarına emanet etmeyi tercih edebilirler. Ayrıca çocuklarının onlarla daha iyi anlaşabileceğini düşünebilirler. Fakat bu durum her zaman sağlıklı olmayabilir. Ebeveynlerin çocuklarını yetiştirme tarzı ve akrabaların yetiştirme tarzı farklı olabilir. Bu durum da çocuğun istikrarlı bir eğitim almasını önler. Küçük bir çocuğun fiziksel ve kişisel gelişimi için istikrarlı bir eğitime ihtiyacı vardır. Akrabalar bunu her zaman sağlayamayabilirler.

Çocuk bakıcıları güvenilir mi?

Ebeveynlerin tek seçenekleri akrabalar değildir. Çocuğunun bakımının ev ortamında devam etmesini isteyen anne babalar, onu bakıcılara ya da dadılara emanet edebilirler. Bazı anne babalara, çocuklarını bir yabancıya emanet etme fikri biraz korkutucu gelebilir fakat güvenilir referanslarla bulacağınız bakıcılar sorun teşkil etmeyebilir. Bebek bakıcılarının, çocuk bakımı ve eğitimi konusunda bilgi sahibi olmaları tercih edilmelerine sebep olabilir. Ayrıca bu durum bakıcınızın, çocuğunuza yaklaşımı konusunda önemli bir ayrıntı olabilir.

Dadılar da çocuk bakımı konusunda ebeveynler için farklı bir seçenektir. Dadılar, bebek bakıcılarına göre daha masraflı olabilirler. Dadıların, çocuk bakımı konusunda eğitim alıp almadıklarından da emin olamayabilirsiniz.

Dadılar ve bebek bakıcıları dışında bu ikisine göre daha güvenli bir yol daha vardır, o da kreşler ya da yuvalardır. Kreşler, devlet tarafından sürekli denetlenir. Buradaki öğretmenler çalışabilmek için yeterli sertifikaları almak zorundadırlar. Bunun dışında kreşler, çocuğunuzun hem sosyal bir çevre kazanmasını sağlar hem de kişisel gelişimi dışında entelektüel bilgisini artırır.

Çocuğunuzu bir yere emanet etmeden önce önünüzdeki seçenekleri iyi değerlendirmeniz gerekir. Bu değerlendirmeyi yaparken çocuğunuzun hem eğitimini hem sağlığını hem de psikolojisini göz önünde bulundurmanız gerekir. Anne baba olarak çocuğunuz için en uygun kararı yine siz verebilirsiniz.

BEBEK BAKICISI SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0